Dzień Kultury Żydowskiej z Piwnicą pod Baranami

1

GÓRA KALWARIA Już w najbliższą niedzielę odbędzie się Dzień Kultury Żydowskiej. Wśród przygotowanych atrakcji, każdy, niezależnie od wieku powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego

godz. 10.00 – Bajka „Golem Rabina Eliasza – legenda o Golemie z Chełma”, po projekcji warsztaty plastyczne i animacje dla dzieci.

Opowieść o Golemie należy do najpopularniejszych żydowskich legend. Ten sztuczny człowiek miał zostać ulepiony z gliny i ożywiony. Ze względu na nieprzewidywalność swoich zachowań, został jednak unicestwiony. Według jednej z legend, ten bohater masowej wyobraźni, został stworzony na wschodzie Polski przez rabina Eliasza z Chełma, według innej – przez praskiego rabina.
Legenda stała się kanwą licznych utworów literackich i spektakli teatralnych. Jego postacią inspirowali się Isaac Bashevis Singer, Terry Pratchett czy Andrzej Sapkowski.
W niedzielę, 24 lutego, postać Golema z Chełma, przybliży nam animowana bajka „Golem Rabina Eliasza” autorstwa Martyny Majewskiej oraz Marcina Koźlińskiego. Po projekcji zapraszamy dzieci na warsztaty, podczas których będzie można ulepić golema, wyciąć literkę hebrajską, która jest początkiem własnego imienia czy posłuchać bajki o lantuszku i czarodziejskim ziarenku. Warsztaty poprowadzi Hanna Kosowska.
Kino Uciecha, godz. 10.00. Wstęp wolny

godz.16.00 – Spotkanie z Hanną Kosowską z Warszawskiej Gminy Żydowskiej i prelekcja na temat Rodu Alterów i chasydyzmu – Kino Uciecha, wstęp wolny

godz. 18.00 – Piwnica pod Baranami, monodram Tadeusza Kwinty pt. „Gdzie jest mój Homel?” – Białka 9

Monodram aktorsko-wokalny został stworzony w oparciu o książkę llji Erenburga „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”. To opowieść krawca z Homla, którego wiatr historii porwał w szeroki świat, a zarazem opowieść o człowieku broniącym swej godności z humorem, filozoficznym stosunkiem do życia i pamięcią o tradycji i kulturze swojego narodu. Spektakl pełen jest muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami – pianista i skrzypek.
Tadeusz KWINTA – jest jedną z legend krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, zagrał kilkaset ról. Jest reżyserem, autorem sztuk i piosenek dla dzieci. Ma także wiele innych talentów, kocha rzeźbić, malować i rysować. Pracował w wielu teatrach, był dyrektorem artystycznym, prowadził programy dla dzieci w telewizji. Elegancki, pogodny, w doskonałej formie.

Scenariusz, reżyseria i wykonanie TADEUSZ KWINTA
Teksty songów ELŻBIETA KURYŁO
Muzyka ANDRZEJ ZARYCKI
Bilety 30/20 zł dostępne na biletyna.pl oraz w kasie Ośrodka

godz. 20.15 – Iluminacja „Drzewa Pamięci”, wiersze Władysława Szlengla czyta Piotr Sierecki, Rynek

Wydarzenie towarzyszące to wystawa fotografii „Śladami przeszłości Ger” w Kinie Uciecha.

W lutym 2019 roku mija 78 lat od wysiedlenia przez niemieckiego okupanta Żydów z Góry Kalwarii, nazywanej w języku jidysz Ger. Do dzisiaj pozostało po nich niewiele śladów, jednym z nich są unikatowe fotografie obrazujące życie kulturalne, religijne, zawodowe i społeczne żydowskich mieszkańców Ger. Dzięki tym fotografiom możemy uświadomić sobie jak bardzo aktywna była społeczność żydowska Góry Kalwarii, zaangażowana nie tylko w działalność społeczną, polityczną, gospodarczą, ale również kulturalną, której przejawem było funkcjonowanie teatru, bibliotek, orkiestry mandolinowej oraz wielu organizacji młodzieżowych. Góra Kalwaria była wyjątkowym sztetlem również ze względu na zlokalizowanie w tym miasteczku siedziby kolejnych cadyków z rodu Alterów, którzy byli przywódcami Chasydów z Ger, ruchu religijnego liczącego w okresie międzywojennym ponad 100 tys. współwyznawców.

„Śladami przeszłości Ger”, Piotr Rytko, 2011.

1 KOMENTARZ

  1. Rafał Ziemkiewicz pisał o brązowych nosach Polaków za w sadzanie nosa w amerykańskie dupy,okazuje się że Żydom też wsadzamy choć oni plują nam w twarz.
    Kto ma takie pomysły ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię