Dzień Sąsiada zintegrował lokalne środowisko

1

GÓRA KALWARIA W minioną sobotę w Ogrodzie Miejskim w Górze Kalwarii odbył się piknik rodzinny pod hasłem Kalwaryjski Dzień Sąsiada. Z racji tego, że tematem przewodnim imprezy była ekologia, na mieszkańców czekało wiele atrakcji

Z okazji Kawaryjskiego Dnia Sąsiada odbyły się, między innymi, warsztaty ekologiczne oraz wymiana elektroodpadów czy starej makulatury na rośliny, a także zużytych firanek na wielorazowe woreczki na warzywa. W trakcie pikniku dzieci mogły wziąć udział w grze terenowej i spędzić czas na upcyklingowym placu zabaw, przygotowanym specjalnie na to wydarzenie. Z ogrodu można było wyjść nie tylko z roślinkami, ale również – wykonanymi przez siebie – recyklingowymi zawieszkami, obrazami z mchu czy pomalowanymi ekotorbami.

Tego dnia nie zabrakło również gości specjalnych. Julia Wizowska, autorka bloga nanowośmieci.pl oraz książki „Nie śmieci”, poprowadziła warsztaty z tworzenia domowych kompostowników. Grupa uczestników, pod okiem prowadzącej, wykonała swoje własne kompostowniki, do których od razu wprowadziły się… dżdżownice kalifornijskie. Następnie wykład o tym jak wytwarzać mniej śmieci (czyli „Zero waste dla początkujących”) poprowadziła Sylwia Sikorska, autorka bloga wdrodzedozerowaste.pl i ambasadorka akcji „HelloWiello”, dotyczącej pieluchowania wielorazowego. Istotną częścią sobotniego wydarzenia był również, przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Górze Kalwarii Charytatywny Kiermasz Książki, w trakcie którego mieszkańcy otwierali swoje serca dla – chorującego od urodzenia na guza mózgu i wodogłowie – Mateusza Wiktorowskiego, aby wesprzeć go w leczeniu i rehabilitacji. Natomiast w specjalnie przygotowanej strefie foto można było samodzielnie wykonać sobie zdjęcia w nietypowej scenerii.

Choć organizatorem imprezy była gmina Góra Kalwaria, to jednak partnerów zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia było sporo. Szkoła Podstawowa nr 2 zorganizowała grę terenową dla dzieci, a obsługę stoisk wsparli wolontariusze z klas ósmych. Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały z kolei wystawę, nagrody dla uczestników konkursów oraz grę terenową, a także poprowadzili zajęcia kreatywne dla dzieci i stoisko gastronomiczne. Uczestniczki Klubu Seniora „Wisełka” uszyły natomiast z firanek woreczki na warzywa i owoce, które były wydawane w zamian za przyniesione przez uczestników pikniku firanki.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię