POWIAT Od dziś do odwołania decyzją warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego autobusy startujące z pętli przy Metro Wilanowska będą zabierały podróżnych spod innych wiat. Ma to związek z remontem peronów. Na Dworcu Południowym to dopiero zapowiedź większych inwestycji


Zgodnie z komunikatem ZTM, w związku z remontem peronu przystanków zajezdni autobusowej Metro Wilanowska 12 i 18 (położonych najbliżej parkingu P&R) zawiesza się ich funkcjonowanie, a linie 108, 192, 300, 331 będą odjeżdżały już nie z przystanku 16, ale 14. Natomiast linie 709, 715, 727, 739 pojadą z przystanku 16.

Właśnie rozpoczęte prace na dworcu przy zbiegu ulic Wilanowskiej i Puławskiej są początkiem dużych zmian, jakie od kilku lat planuje ZTM. To duży węzeł przesiadkowy przed wszystkich dla osób dojeżdżających od strony Piaseczna i Konstancina-Jeziorny.

Docelowo Dworzec Południowy stanie się nowoczesnym, wygodnym i w pełni funkcjonalnym węzłem przesiadkowym. Zapewni sprawną, bezpieczną i wygodną przesiadkę między metrem, autobusem i tramwajem. Osoby korzystające z autobusów dalekobieżnych będą mogły skorzystać z poczekalni. Na terenie dworca znajdą się również kawiarnie, restauracje i miejsca, gdzie będzie można przyjemnie spędzić czas – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Podczas grudniowej prezentacji koncepcji zagospodarowania punktu przesiadkowego przy Wilanowskiej, mówiono nawet, że stanie się on nowym centrum dzielnicy.

Wedle zapowiedzi władz miasta, budowa pierwszych elementów Dworca Południowego mają się rozpocząć za około 1,5 roku. Architekci już pracują nad przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji.

Po zakończeniu inwestycji pasażerowie będą wygodnie przemieszczali się korytarzami pomiędzy autobusami, tramwajami (w ramach przedsięwzięcia powstanie nowa pętla tramwajowa) i metrem. Program inwestycji przewiduje także powiększenie parkingu „parkuj i jedź” i wykonanie bardziej dogodnego dojazdu do niego. W skład kompleksu mają wejść także dwa biurowce (przy Wilanowskiej ZTM chce umieścić swoją siedzibę).

Wizualizacja: Wstępna koncepcja nowego Dworca Południowego przygotowana przez spółkę Schuessler-Plan Inżynierzy

1 KOMENTARZ

  1. No dobra, a gdzie miejsce na linię tramwajową, która w przyszłości ma iść od Galerii Mokotów Wilanowską do Dworca południowego i dalej w dół aż do Wilanowa, gdzie będzie łączyć się z linią idącą od Puławskiej Goworka i dalej Czerniakowską by mieć wspólną pętlę na rogu Przyczółkowej i Branickiego? Plan przecież był taki, że likwidacji ma ulec pętla tramwajowa przy Dw. Południowym a właściwie przeniesiona właśnie do węzła przesiadkowego z artykułu, tory tramwajowe od strony Galerii mają wpaść w ten węzeł i wyjść dalej środkiem Wilanowskiej.

    Albo ktoś tu o czymś zapomniał, albo nie przewiduje odpowiednio daleko w przyszłość. Bo tramwaj z Wilanowa prosto do Galerii aż się prosi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię