PIASECZNO/POWIAT Podczas debat, uczniowie będą dyskutowali na temat postaci, które zastąpią I Dywizję Kościuszkowską w nazwie szkoły przy Chyliczkowskiej. Wybór patrona w przyszłym tygodniu


Publicysta, dyplomata, były żołnierz Armii Krajowej – Władysław Bartoszewski, „Żołnierz Niezłomny”, twórca ruchu oporu w obozie śmierci w Oświęcimiu – rtm. Witold Pilecki, himalaistka Wanda Rutkiewicz, poetka i tłumaczka Wisława Szymborska oraz reżyser Andrzej Wajda – to wszyscy kandydaci na patrona placówki. – Zostali wybrani w całkowicie demokratyczny sposób – podkreśla Barbara Chwedczuk, dyrektor LO. – Najpierw na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i wychowawczych nauczyciele dyskutowali z młodzieżą, kto powinien zostać patronem szkoły. Następnie, do 10 listopada zarówno pracownicy szkoły, uczniowie jak i ich rodzice mogli wrzucać do urny konkretne propozycje.

W kolejnym etapie z wszystkich kandydatur komisja składająca się z przedstawicieli całej społeczności szkolnej wybrała pięć. Chodziło o to, aby przyszła nazwa nie powtarzała się na terenie powiatu oraz stolicy. Zrezygnowano także z nazwisk, które „wzbudzają oczywiste kontrowersje i podziały społeczne”. Na koniec sprawdzono, czy kandydaci „spełniają powszechnie akceptowane normy społeczne”.

Dziś w szkole odbędzie się kilka debat z uczniami, podczas których m.in. dowiedzą się więcej o proponowanych kandydatach, aby wybierali patrona w pełni świadomie. Już 27 listopada odbędzie się tajne głosowanie. Wyniki poznamy nazajutrz. Patronem zostanie kandydat, który uzyska więcej niż 50 proc. głosów szkolnej społeczności. Jeśli nie będzie zdecydowanego zwycięzcy, odbędzie się druga tura wyborów.

Na koniec szkoła złoży wniosek do rady powiatu piaseczyńskiego o nadanie jej nowej nazwy. Radni muszą w tej kwestii podjąć uchwałę i dopiero wówczas liceum będzie mogło używać nowej nazwy.

Przypomnijmy, że I Dywizja Kościuszkowska, która powstała w trakcie wojny na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) po decyzji Józefa Stalina, brała udział w wyzwalaniu Polski spod niemieckiej okupacji. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej patron ten nie jest godny upamiętniania, bo m.in. pomógł wprowadzić do naszego kraju kolejny totalitaryzm – komunizm. Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, szkoła musiała przystąpić do zmiany patrona, aby nie zrobił tego w zastępstwie wojewoda. Usunięcie I Dywizji Kościuszkowskiej z nazwy szkoły wzbudziło liczne głosy niezadowolenia w piaseczyńskiej społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię