Dziś wielka kwesta na rzecz piaseczyńskiego cmentarza!

0

PIASECZNO Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie, jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych, w godzinach 8 – 17 na cmentarzach parafialnym i komunalnym w Piasecznie przeprowadzi kwestę na rzecz renowacji zabytkowych grobów cmentarza parafialnego


Cmentarz parafialny, m.in. dzięki pieniądzom pochodzącym ze zbiórki, z roku na rok pięknieje

Od 2000 roku komitet odnowił blisko 30 zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Ale to nie wszystko. Dzięki pieniądzom pochodzącym z dorocznych zbiórek udało się odtworzyć mur od strony ulicy Kościuszki (zadanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu gminy oraz parafii św. Anny), zrobić nowe alejki czy ostatnio postawić słupki sektorowe, ułatwiające poruszanie się po zabytkowej nekropolii.
– Dotychczasowe działania podjęte przez komitet przyniosły wymierne efekty i pozwoliły przywrócić cmentarzowi parafialnemu właściwą mu rangę – mówi Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego. – W tym roku rozpoczęto prace konserwatorskie przy kolejnych siedmiu zabytkowych nagrobkach. Tym razem są to pomniki pochodzące głównie z XIX wieku. Koszt ich renowacji wyniesie ponad 100 tys. zł. Dochód z tegorocznej kwesty przeznaczony zostanie na dofinansowanie remontu tych właśnie zabytkowych pomników.

Dzięki słupkom sektorowym po cmentarzu łatwiej się poruszać

Jednak potrzeb i nowych zadań cały czas przybywa. Nagrobki, które jako pierwsze zostały poddane renowacji kilkanaście lat temu wymagają teraz zabiegów konserwacyjnych.
– Chcemy także stworzyć koncepcję nowych nasadzeń na terenie cmentarza, bo niektóre stare drzewa ze względów bezpieczeństwa trzeba było usunąć – dodaje Zbigniew Mucha. – Zapraszamy mieszkańców Piaseczna do udziału w kweście, zapraszamy też wolontariuszy, chcących pomóc w zbiórce pieniędzy.
Piaseczyński cmentarz parafialny założono w 1796 r., a do rejestru zabytków został wpisany w roku 1991. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych, zaniedbanych grobów. Najstarszy pochodzi z 1808 roku.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię