ERASMUS+ W „SZKOLE MARZEŃ”

0

PIASECZNO Na przełomie maja  i czerwca 2022 roku Prywatna Szkoła Podstawowa nr 72 „Szkoła Marzeń” gościła  uczniów i nauczycieli ze szkół z Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Turcji oraz Rumunii.

 

Spotkanie projektowe było efektem trzyletniej współpracy szkół w ramach  realizacji założeń projektu Erasmus+ „Music to all”. Mobilność w Polsce stanowiła ostatnie, podsumowujące spotkanie.

DLACZEGO ERASMUS?

Nauczyciele i rodzice uczniów, a także kadra kierownicza „Szkoły Marzeń” chcą umożliwić młodym ludziom poznanie wspólnych osiągnięć kultury europejskiej poprzez udział we wspólnym międzynarodowym projekcie. Wierzymy, że bezpośrednie kontakty, wzajemna obserwacja codziennego życia kolegów z krajów europejskich i praca nad wspólnymi zadaniami pozwoli naszym uczniom stać się bardziej świadomymi tego, jak bardzo się łączymy i jak ważna jest jedność europejska. Ponadto chcemy pomóc naszym uczniom rozwijać kompetencje międzykulturowe i językowe. Systemy edukacji ciągle się zmieniają, a wzajemna wymiana doświadczeń oraz oglądanie rozwiązań wprowadzanych przez partnerów, pozwalają na regularne wprowadzenie innowacyjnych metod pracy w procesie edukacji.

 

DLACZEGO MUZYKA?

Projekt pt. „Music to all” zakłada międzynarodową współpracę, w której wspólnym mianownikiem są muzyka i szeroko rozumiana kultura, a których celem jest odkrycie przez młodzież, że więcej nas łączy, niż dzieli. Muzyka stanowi uniwersalny język, którym mogą porozumiewać się ludzie bez względu na swoje pochodzenie. W czasie warsztatów powstały słowa i muzyka do piosenki: „All we need is peace”; uczniowie mieli także okazję wziąć udział w lekcji grania na perkusji, wykonali także  we własnej aranżacji piosenkę  pt: „Zombie”, której treścią młodzież chciała zwrócić uwagę na  okrucieństwa wojny toczącej się za wschodnią granicą.

 

Nasi goście wzięli także udział w międzynarodowych rozgrywkach sportowych, upiekli kiełbaski na terenie  Zimnych Dołów, odwiedzili PKiN, Muzeum im. Fryderyka Chopina oraz w Sejm RP. Tydzień projektowy został uświetniony spotkaniem z władzami samorządowymi, których reprezentantami byli burmistrz miasta i gminy Piaseczno – Pan Daniel Putkiewicz, oraz jego zastępczyni – Pani Hanna Kułakowska-Michalak. W czasie spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z obszernymi działaniami podejmowanymi na terenie gminy. Kolejnym gościem naszej grupy była Pani Justyna Napiórkowska, ekspertka sieci Team Europe współpracującej z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Tematem spotkania były wspólne korzenie kultury europejskiej, jej współczesne cechy, ale także wynikające z tego  wyzwania  ekologiczne oraz kontekst i założenia kulturowe i ekologiczne projektu unijnego Bauhaus.

 

 

Gwoździem programu był jednak koncert zespołu Łysa Góra, wydarzenie to było wielką dawką energii dla słuchaczy, którzy pląsali w rytm dźwięków muzyki folkowej, mocno zakorzenionej w słowiańskiej kulturze.

Spotkanie projektowe to nie tylko realizacja założeń projektu, to także przyjaźnie  zawarte  pomiędzy uczestnikami, a te, trwają często o wiele dłużej, niż sam projekt.
Projekt „Music to all” jest realizowany z funduszy europejskich programu  Eramus+.

Kaja Ruszkowska

koordynator projektu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię