Fajerwerkowe kontrowersje

0

Jutro Sylwester! W sklepach i na ulicznych stoiskach pojawiły się fajerwerki, które jak co roku budzą kontrowersje. – Nie wyobrażam sobie Sylwestra bez fajerwerków – mówi Tadeusz, mieszkaniec Konstancina-Jeziorny. – Puszczanie fajerwerków to barbarzyństwo – uważa Zofia, mieszkanka Piaseczna. – Powinno się uświadamiać ludziom jaką traumę powoduję wśród zwierząt

Fajerwerki nieodłącznie kojarzą się zabawą sylwestrową i witaniem Nowego Roku. Nic dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie zabawy bez efektownych wystrzałów o północy. Jednak coraz śmielej zabierają głos przeciwnicy tego typu rozrywki. Do powstrzymania się przed odpalaniem fajerwerków na swoim profilu facebookowym namawia Grzegorz Pruszczyk – wójt Prażmowa ubiegłej kadencji. „Nie strzelam w Sylwestra – Twoja zabawa ich strach” – głosi hasło na udostępnionym plakacie z wymownym zdjęciem przestraszonego psa.
– Jeśli naszą postawą wpłyniemy, że choć trochę mniej będzie „radosnych” eksplozji i choć trochę ulżymy zestresowanym w Sylwestra czworonogom, to zawsze coś do przodu – uważa Grzegorz Pruszczyk.
– Jak co roku odpalamy Sylwestrowy Patrol, a Ty pomyśl o zwierzętach zanim puścisz pieniądze z dymem – apeluje działająca w powiecie piaseczyńskim Fundacja Animal Rescue Polska. – W sylwestra odpal współczucie i pomóż nam je chronić.
Inne zdanie w tej sprawie ma m.in. radny Prażmowa Arkadiusz Giebień.
– Rozumiem, że dziecko które cały rok czeka na fajerwerki przez jakieś wypłoszone kundle ma się smakiem obejść? – pyta retorycznie.
– Życzyłbym sobie, żeby przez cały rok jedynym stresem dla psów była noc sylwestrowa – mówi pan Tadeusz, mieszkaniec Konstancina-Jeziorny, który wczoraj zakupił pokaźny zestaw fajerwerków.
– Ludzie popadają w paranoję – dodaje Iza, mieszkanka Piaseczna. – Komuś fajerwerki przeszkadzają bo piesków szkoda, a może by tak do pracy się rowerem wybrał zamiast samochodem? Nie szkoda dzieci, które w drodze do szkoły muszą wdychać spaliny dobywające się z rur wydechowych?
A jakie jest Wasze zdanie o fajerwerkach w Sylwestrową Noc? Przywitacie Nowy Rok z wielkim hukiem, czy trosce o komfort psychiczny czworonogów zrezygnujecie z wystrzałowych atrakcji?

Adam Braciszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię