KONSTANCIN-JEZIORNA Pokazy tradycyjnych łodzi, dawnych zawodów i obyczajów, a także koncerty, degustacje i wiele innych atrakcji – 13 i 14 maja w Gassach nad Wisłą odbędzie się szósty już Flis Festiwal


Głównym celem imprezy jest popularyzacja unikatowej kultury Urzecza, dawnego mikroregionu etnograficznego związanego z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami, a także osadnictwem olęderskim.

W sobotnim programie od godz. 14.30 znalazło się wiele wyjątkowych atrakcji, wśród których będą m.in. pokazy tradycyjnych łodzi m.in. szkut, batów i galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Będzie można wziąć udział w warsztatach dawnych zawodów, a także skosztować flisackich przysmaków. Nie zabraknie również jarmarku, zabaw dla dzieci i występów folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych, wśród których będą, m.in. Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana i Sołtysi (godz. 15).
Wystąpi również znany zespół Hambawenah (godz. 18), który jest jedyną w Polsce grupą muzyczną, podtrzymującą tradycję dawnych kultur wodniackich. O godz. 17 dzieci obejrzą spektakl „Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie”.

Natomiast muzyczną gwiazdą tegorocznego Flis Festiwalu będzie popularna grupa folkowa Kapela ze wsi Warszawa, która wystąpi w sobotę, o godz. 19. Na repertuar wielokrotnie nagradzanej i koncertującej na całym świecie kapeli składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Zespół wydał dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.

Imprezę zakończy Flislajt czyli efektowny koncert ludowy nad rzeką, który zacznie się o godz. 20.30.

Natomiast w niedzielne przedpołudnie Flis Festiwal zwieńczy msza św., po której flisacy wypłyną z Gassów. Wstęp wolny. Festiwalowi patronuje Kurier Południowy.

Piotr Chmielewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię