Galeria Auchan przyjazna sąsiadom?

7

PIASECZNO Wczoraj odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele AUCHAN przekonywali o przyjaznym sąsiedztwie planowanej galerii handlowej. Kiedy mogłaby ona powstać? W najbardziej optymistycznym wariancie do 2023 roku.

„Najpóźniej wiosną 2020 roku zostanie otwarta Galeria Auchan – pisaliśmy w 2015 roku na łamach „Kuriera Południowego” – „Już od przyszłego roku rozpoczną się prace związane z dostosowaniem infrastruktury drogowej, umożliwiającej funkcjonowanie obiektu” – zapowiadano. Lata mijają i budowa galerii handlowej, w której miałoby się mieścić między innymi kino, wciąż się przesuwa.
Aktualnie mieszkańcy sąsiadujący z Auchan zaskarżyli decyzję środowiskową wydaną przez gminę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO podtrzymało decyzję gminy. To dopiero początek administracyjnej drogi odwoławczej. W dalszej kolejności sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny, od którego wyroku przysługuje jeszcze prawo odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To by oznaczało kolejne 3-4 lata wstrzymania rozpoczęcia inwestycji.

Wizytówka Piaseczna

Auchan wychodzi naprzeciw mieszkańcom z akcją informacyjną – szczegółowo omawiając w jaki sposób będzie funkcjonować planowana galeria. Obecnie istniejący hipermarket wraz z galerią wymaga modernizacji.
– Dziś więcej nie znaczy lepiej – przekonywali organizatorzy spotkania, zapowiadając stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom. Takiego, w którym będą chcieli zatrzymać się na dłużej, a nie tylko na czas zakupów.
Nowa galeria handlowa ma powstać na miejscu dzisiejszego Leroy Merlin (to ma zostać przeniesione na teren byłej zajezdni trolejbusowej między ul. Puławską a Mleczarską). Wjazdy i wyjazdy z hipermarketu pozostaną te same, nie zmieni się również wewnętrzny układ komunikacyjny. Przybędzie miejsc parkingowych, które zostaną zlokalizowane także w podziemiach. Galeria ma być trzypoziomowa i zapewniać nie tylko przestrzeń zakupową, ale także rozrywkową.
– To będzie wizytówka Piaseczna – zapowiadają inwestorzy. – Miejsce spotkań i przyjemnego spędzania czasu.

Minimalizować uciążliwości

Wjazd do podziemnego parkingu ma być chroniony zadaszoną rampą tłumiącą hałas, który mógłby być generowany w stronę ulicy Tulipanów. Mają powstać też 8-9 metrowe ekrany akustyczne oraz zastosowana elewacja pochłaniająca dźwięk. Również dostawy i rozładunek towarów ma odbywać się bez większych uciążliwości. Dziś jest prowadzony na zadaszonym placu, po przebudowie na zostać przeniesiony do wnętrza budynku. Dostawy mają być zminimalizowane w porach nocnych. Inwestorzy zapowiadają także brak zewnętrznych urządzeń nagłaśniających oraz neutralizację uciążliwych zapachów.
– Tych ze śmietników też? – dopytywali obecni na spotkaniu mieszkańcy. – Dziś śmierdzi rozkładającymi się kurczakami.
Podczas spotkania szczegółowo omówiono minimalizację wszelkich uciążliwości i podkreślano troskę o środowisko naturalne i bezpieczeństwo. Deklarowano współpracę z mieszkańcami i możliwość dopuszczenia stowarzyszenia Tulipanów do dokonywania pomiarów stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Przebudowa ulic, poprawa komunikacji

Mieszkańcy wyrazili niepokój o pogorszenie sytuacji komunikacyjnej wokół Auchan. Tu zapewniono o partycypacji w kosztach przebudowy ulicy Geodetów oraz ulicy Energetycznej. Ma zostać też przebudowany wyjazd z ul. Geodetów.
– Ta inwestycja zakłada kilka koniecznych warunków do spełnienia – zwrócił uwagę Artur Zawieska, dyrektor techniczny Auchan Polska. – Jednym z nich było zapewnienie bezkolizyjnego przejazdu mieszkańcom Józefosławia do ulicy Puławskiej. Dlatego zostały zaprojektowane bypassy, dzięki którym ruch nie będzie blokowany przez lewoskręt.
Zapewniano też, że teren galerii nie będzie połączony w żaden sposób z ul. Tulipanów i Rubinową – ma to zagwarantować stosowny zapis w w postaci aktu notarialnego.

Najwcześniej za 4 lata

Najmniej mówiono o samej galerii. Potwierdzono, że ma znajdować się w niej kino i zapewniano, że będzie „miejscem wyjątkowym”. Gdy zapytaliśmy o najbardziej optymistyczny termin realizacji inwestycji wskazano na rok 2023. Najmniej optymistycznego nie chciano przewidywać.
Czy deklaracje o poszanowaniu komfortu i wygody mieszkańców sąsiadujących z Auchan uspokoiły ich? Trudno powiedzieć. Podczas spotkania nie padły żadne deklaracje, ani konkrety zwiastujące rychłe porozumienie. Tego się jednak nikt nie spodziewał. Zdaje się, że to dopiero pierwszy krok na drodze szerszej kampanii informacyjnej planowanej przez Auchan.

7 KOMENTARZE

 1. do–Artur Zawieska, dyrektor techniczny Auchan Polska——a gdzie dojazd od strony Piaseczna !? —-Góra i okolice to też klienci ——————MIESZKAŃCY PIASECZNA PRZY OBECNEJ KOMUNIKACJI GDZIE TO WSZYSTKO JUŻ STOI —–CAŁA OBWODNICA ŻABIENIEC BRAK LEWOSKRĘTÓW ——- POWINNI POWIEDZIEĆ STANOWCZ NIE !!!!!!!!!! ——————-NAJPIERW KOMUNIKACJA !—(a nie tylko do strony W-wy) ——–/

 2. Komunikacja, zapachy, korki, nocne uciążliwości, bypassy – wszystko to nic. Tu i tak zawsze będzie chodziło o gigantyczną kasę, skoro firma chce inwestować astronomiczne kwoty w dofinansowanie różnych rozwiązań to jakie ma w przyszłości pieniądze do wyjęcia? Wielokrotność zainwestowanych x 10? x 100? x 1000? x 10000?

 3. Nie rozumiem co to za rozumowanie. Jeżeli Auchaun ma zarabiać pieniądze to nie ma zgody??? Nie bo nie??? Polak potrafi. Byle nie budować, zablokować coś musi się dziać. Niektórzy nie mają co robić tylko się sądzić??? Jak ma być coś dla nas trochę kultury itd to już nie!!! To jest niestety mentalność niektórych Polaków.

 4. Po co galeria… Postawią jeszcze kilka Biedronek, Pepco i KIK’ów, to zapewni napływowym mieszkańcom rozrywkę. Pobudują w centrum jeszcze kilka stodół i obór. Zorganizują koncerty disco polo i będzie git!

  Rzeczona galeria nigdy nie powstanie, bo oni i tak z tego CH mają największe dochody w całej Polsce. Po co wydawać i inwestować w nowe…

  Po co w ogóle to bezsensowne spotkanie…

 5. Budują galerię, a w temacie komunikacji w Piasecznie nic nie dzieje się od lat! Nie ma dróg, Puławskiej bis jak nie budowali tak nie budują, nie wspomnę już o WKD. Wiocha zabita deskami. Tylko patrzą, jak kasę wyrwać z mieszkańców.

  • Chyba SKM… Na WKD nie ma raczej żadnych szans… Dróg nie ma. Ścieżek rowerowych nie ma. Nieudolny system Veturilo jest tak przemyślany, aby przypadkiem nie przejechać w 20 minut (za darmo) na Ursynów. Po 24h dojechanie na wieś komunikacją miejską z Warszawy graniczy z cudem. Koleje MAzowieckie puszczają stare, śmierdzące składy pociągów <– Ot całe Piaseczno…

 6. Nie dla galerii i nie dla zabudowania terenu dawnej zajezdni. Ludzie potrzebują terenów zielonych, w tej okolicy jest i tak mało zieleni. Na byłej zajezdni jest jeden z nielicznych trawników, gdzie ludzie mogą wyprowadzać swoje psy, są tam dziko rosnące rośliny, które są potrzebne! Absolutnie nie zgadzam się na zabudowę ostatniego skrawka trawnika pod jakieś Leroy, żeby rozbudować Galerię. Jest niedaleko Multikino przy metrze Imielin, więc po co kolejne kino? Ludzi i tak nie stać na kino, na jedzenie, na te drogie ciuchy z galerii. Te sklepy w Auchan i tak stoją puste, mają mało klientów. Kilka sklepów się z tej lokalizacji wyprowadziło. To jest bzdurny pomysł ! Oby tego nie wybudowali. Powinni zamiast tej Galerii zrobić ładny park, oczko wodne. To jest potrzebne w tej okolicy, a nie kolejne bzdurne sklepy z ciuchami po 100 zł , na które niedługo nikogo nie będzie stać. Można zrobić ładny park, postawić jakieś kawiarnie, budki z lodami i też może taki teren zarabiać, jakieś restauracje. A nie kolejne sklepy, opamiętajcie się ludzie, bo niedługo nie będziecie mieć czym oddychać w tym mieście !!! Już w Warszawie dosadzają drzewa, żeby nie było samego betonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię