Gastroskopia – co warto wiedzieć o badaniu?

0

Na czym polega gatroskopia? Czy to badanie da odpowiedź na powtarzające się dolegliwości bólowe przewodu pokarmowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy warto wykonać gastroskopię i jak się do niej przygotować.

Czym jest gastroskopia i kiedy warto zastanowić się nad koniecznością jej przeprowadzenia?

Gastroskopia to w definicji słownika lekarskiego, badanie endoskopowe, które umożliwia rzetelną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki badaniu lekarz otrzymuje jasną wskazówkę o tym, w jakim stanie jest przełyk, wpust żołądka, żołądek, czy dwunastnica. Badanie polega na wprowadzeniu do przełyku giętkiego przewodu zakończonego kamerą. Obraz z wnętrza ciała jest przekazywany na monitor urządzenia i analizowany przez lekarza prowadzącego badanie.

Choć istnieje wiele medycznych przesłanek do konieczności przeprowadzenia badania to na pewno warto o nim pomyśleć w przypadku podejrzenia raka żołądka lub przełyku bądź, gdy pojawiają się krwawienia z przewodu pokarmowego. Dodatkowym wskazaniem do badania będzie podejrzenie chłoniaka żołądka, choroby wrzodowe, czy bóle brzucha o różnym nasileniu.

Najbardziej zagrożoną grupą osób, u których mogą pojawić się powyższe objawy, są wszyscy Ci, którzy ukończyli 45 rok życia oraz pacjenci z zaburzeniami jedzenia, anemią, czy nagłą utratą wagi ciała. Na podstawie samego badania, ale również pobranych fragmentów błony śluzowej można nie tylko określić przyczynę pojawiających się problemów, ale również okoliczności ich powstania.

Gastroskopię można wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i w prywatnych gabinetach, bez czekania i długich kolejek. Przed wykonaniem badania zalecana jest konsultacja ze specjalistą gastrologiem, który wystawi skierowanie. Koszt prywatnej wizyty u gastrologa w Warszawie zaczyna się od 200 zł.

Kiedy przeprowadzenie gastroskopii nie będzie zalecane?

Wyłącznie poważne schorzenia pacjenta mogą wykluczyć możliwość przeprowadzenia badania. Do głównych należą zawał serca, niewydolność serca lub oddechowa. Lekarz nie zaleci badania także wówczas, gdy występuje podejrzenie profanacji przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do gastroskopii?

Aby badanie mogło dać wymierny i prawidłowy wynik należy się do niego odpowiednio przygotować. Ważne, by co najmniej 6 godzin przed badaniem nie pić, ani nie spożywać posiłków. Badanie musi bowiem zostać wykonane na czczo. Na godzinę przed planowanym terminem badania nie powinno się również palić papierosów i żuć gumy.

Zasada wstrzymania się od zjadania posiłków dotyczy także czasu po badaniu. Należy zachować wstrzemięźliwość do 2 godzin, by zminimalizować dolegliwości bólowe gardła.

Jak przebiega badanie?

Gastroskopia trwa około 15-30 minut. Badanie może być bolesne, a ze względu na swój charakter, nie należy do najprzyjemniejszych.

Lekarz najpierw podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, by uniknąć pojawienia się naturalnego odruchu wymiotnego. Zaś usta unieruchamiane są specjalnym plastikowym ustnikiem.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej na lewym boku. Endoskop wprowadzony do przełyku przesuwany jest kolejno przez gardło i przełyk aż do żołądka i dwunastnicy.

Już w trakcie badania można ocenić stan błony śluzowej i pojawienie się zmian lub innych nieprawidłowości. Gdy to konieczne, pobierany jest fragment błony do dalszej diagnostyki.

Pamiętaj, że choć gastroskopia uchodzi za nieprzyjemne badanie, to trwa stosunkowo krótko, a pacjent szybko i niej zapomina. Zadbaj o swoje zdrowie wykonując systematyczne badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię