Gaszą pożary od 115 lat

2

PIASECZNO W sobotę odbyły się uroczystości z okazji 115. rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie. Było uroczyście, patriotycznie i podniośle. Strażacy otrzymali odznaczenia za wysługę lat i odebrali życzenia od swoich zwierzchników i lokalnych samorządowców


Obchody zapoczątkowała msza święta, odprawiona w kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Słowiczej. Po uroczystym przemarszu ulicą Dworcową, przed budynkiem strażnicy odegrano hymn i wciągnięto na maszt państwową flagę. Następnie wszystkich gości powitał prezes piaseczyńskiej OSP, druh Wojciech Miazga.
– Dzięki gminie Piaseczno możemy dziś gościć państwa w nowej strażnicy, która jest naszą siedzibą od września 2015 roku – mówił. Następnie dwaj druhowie z młodzieżowej drużyny pożarniczej przybliżyli zebranym historię OSP Piaseczno. Wszystko zaczęło się od piaseczyńskiego Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej, które zostało założone na początku XX wieku. 8 czerwca 1903 roku oficjalnie utworzono piaseczyńską straż, odbyła się parada i poświęcenie sprzętu. W ciągu ponad 100 lat działalności piaseczyńscy strażacy brali udział w wielu historycznych wydarzeniach: w listopadzie 1918 roku rozbrajali stacjonujący na terenie miasta niemiecki garnizon, w 1944 roku uczestniczyli w gaszeniu pożarów wznieconych podczas Powstania Warszawskiego, gasili też pożar po katastrofie samolotu pasażerskiego IŁ-62M w maju 1987 roku w lesie kabackim i byli na miejscu wypadku rządowego śmigłowca z Leszkiem Millerem na pokładzie, który spadł w grudniu 2003 roku w okolicach Baniochy.
W sobotę strażacy otrzymali najpierw medale za wysługę lat, a następnie członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej złożyli uroczyste ślubowanie. List od marszałka Adama Struzika, który nadał strażakom ochotnikom medal „Pro Masovia” odczytał Józef Zalewski, prezes zarządu oddziału gminnego OSP.
– Wasza formacja ma już 115 lat i cały czas działa – mówił starosta Wojciech Ołdakowski – To ważne żeby zachować ciągłość tej pięknej historii, aby mieszkańcy Piaseczna nadal mogli na was liczyć.

TW

2 KOMENTARZE

  1. “TW”To jakiś patałach,flejtuch! Zawsze jakiegoś babola popełni:”wydarzeniach: w listopadzie 2018 roku rozbrajali stacjonujący na terenie miasta niemiecki garnizon,”Jeżeli ktoś traktuje czytelników poważnie to niedopuszczalne są takie fuszerki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię