Gdzie najlepiej szukać pracy w Warszawie?

0

Pandemia koronawirusa spowodowała, że niektórzy pracownicy musieli rozstać się z dotychczasowymi pracodawcami. To z kolei oznacza konieczność ponownego odnalezienia się na rynku pracy. Jak szukać pracy w stolicy? Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić, aby okres bezrobocia skrócić do minimum.

Serwisy ogłoszeniowe – ogólnopolskie i lokalne

Większość osób zaczyna poszukiwania zatrudnienia od zapoznania się z ofertami zamieszczanymi na portalach ogłoszeniowych. Czy to dobre rozwiązanie? Tak, pod warunkiem jednak, że wybierzesz dobre portale ogłoszeniowe – takie, na których świeże oferty pracy z Warszawy pojawiają się codziennie.

W przypadku poszukiwania zatrudnienia najlepiej sprawdzają się tematyczne serwisy ogłoszeniowe, czyli te, na których publikowane są wyłącznie oferty pracy. Dlaczego? Powodów jest kilka – poza dostępem do ogłoszeń warto pamiętać także o możliwości skorzystania z:

  • kreatora dokumentów aplikacyjnych – jeżeli musisz odświeżyć swoje CV, to za pomocą kreatora zadbasz również o przejrzystość zamieszczonych w nim informacji i jego warstwę wizualną,
  • bazy wskazówek (porad) dla osób poszukujących zatrudnienia – na takich portalach z reguły znajduje się blog, na którym regularnie publikowane są wskazówki dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia,
  • newslettera – wystarczy, że zapiszesz się na newsletter, a codziennie będziesz otrzymywał informacje o nowych ofertach pracy, dzięki czemu będziesz mógł skoncentrować się na odpowiadaniu na oferty.

Z uwagi na popularność internetu dziś to właśnie portale ogłoszeniowe są głównym źródłem ofert pracy. Pracodawcy doskonale sobie zdają sprawę z tego, że to właśnie tam w pierwszej kolejności pracownicy poszukują ciekawych ofert.

CZYTAJ TAKŻE:  AKTUALNE OGŁOSZENIA

Czy urząd pracy pomoże w znalezieniu pracy?

Jednym z największych zarzutów w stosunku do urzędów pracy jest to, że są one niewydolne i nie potrafią skutecznie pomóc osobom poszukującym zatrudnienia. Czy rzeczywiście instytucja ta zasługuje na tak negatywne opinie? Urzędy pracy z reguły nie dysponują dużą liczbą trafiających do nich ogłoszeń o pracę, ale są one w stanie pomóc osobom poszukującym zatrudnienia na wiele innych sposobów. Właśnie dlatego powinieneś zainteresować się ich ofertą:

  • zatrudniają one doradców zawodowych – jeżeli czujesz, że dotychczasowa praca nie była źródłem satysfakcji, doradca pomoże Ci zaplanować nową ścieżkę kariery,
  • organizują one staże – to rozwiązanie dla osób, które mają wykształcenie, ale brakuje im doświadczenia zawodowego,
  • organizują one kursy, szkolenia i warsztaty – bez ponoszenia kosztów możesz wziąć udział w zajęciach, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności lub się przekwalifikujesz.

Od kilku lat urzędy pracy współpracują z agencjami zatrudnienia. Współpraca polega nie tylko na przekazywaniu informacji o nowych ogłoszeniach, ale również wspólnym organizowaniu choćby giełd pracy. To kolejne powody, dla których nie powinieneś z góry skreślać rejestracji w najbliższym urzędzie pracy. Może się okazać, że z tej instytucji otrzymasz dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebujesz, aby rozwinąć swoją karierę.

CZYTAJ TAKŻE:  AKTUALNE OGŁOSZENIA

Agencje zatrudnienia – nie tylko dla specjalistów

Pracy warto szukać również poprzez agencje zatrudnienia. Dziś każda agencja posiada własną stronę internetową, na której publikuje informacje o nowych ofertach pracy. To sposób, aby dotrzeć do pracodawców powierzających rekrutacje specjalistom z zakresu HR. Warto przy tym wiedzieć, że aktualnie na polskim rynku spotkać można dwa rodzaje agencji zatrudnienia:

  • ogólne – czyli bez specjalizacji, współpracujące z różnymi firmami poszukującymi pracowników zarówno fizycznych, jak i umysłowych,
  • specjalizujące się w konkretnej branży – przykładem mogą być agencje doradztwa personalnego IT, które dla swoich klientów poszukują talentów z zakresu IT czy agencje opiekunek rekrutujące opiekunki dla zagranicznych rodzin.

Jeżeli nie jesteś wysokiej klasy specjalistą, skorzystaj z agencji bez specjalizacji. Możesz zarówno odpowiedzieć na jedno z opublikowanych ogłoszeń, jak i skontaktować się z pracownikami agencji. Wówczas pomogą Ci oni sprecyzować zawodowe plany i znaleźć atrakcyjną ofertę pracy.

Analogicznie jak w przypadku serwisów ogłoszeniowych, na stronach internetowych agencji zatrudnienia znajdziesz liczne poradniki. Dowiesz się z nich m.in. jak przygotować się na rozmowę z rekruterem czy jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę. Korzystając z tych wskazówek, jeszcze lepiej przygotujesz się do kolejnych etapów rekrutacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię