Gdzie śpią pociągi? Edukacyjne warsztaty dla dzieci

0

PIASECZNO W sezonie zimowym na stacji kolejki wąskotorowej w Piasecznie odbywają się wyjątkowe lekcje dla najmłodszych. Dzieci uczą się na czym polega praca kolejarza oraz poznają niedostępne na co dzień zakamarki stacji


Okazuje się, że Miasto Wąskotorowe żyje również poza sezonem turystycznym. W tym okresie pasjonaci wąskotorówki z Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej postanowili otworzyć się na najmłodszych. Podczas niezwykle ciekawych lekcji z przewodnikiem dzieci zwiedzają zabytkową infrastrukturę kolei. Dowiadują się, gdzie śpią pociągi, oglądają warsztat, w którym są naprawiane lokomotywy, mogą też spróbować swoich sił przy naprawie torów.
Prowadzący zajęcia kolejarze opowiadają o historii kolei oraz skręcaniu pociągów – mówi Michał Duraj, wiceprezes towarzystwa. – Dzieci dowiadują się też, czym różni się wąskotorówka od kolei normalnotorowej. A wszystko to na przykładzie stojących obok wagonów, w czym pomaga wiersz Jana Brzechwy „Lokomotywa”, brzmiący zupełnie inaczej w otoczeniu prawdziwych pociągów. Pobyt dzieci na stacji jest też świetną okazją do edukacji w zakresie bezpieczeństwa. Wpajamy im zwłaszcza to, w jaki sposób zachowywać się na przejazdach.
Finałem urozmaiconych zajęć jest przejażdżka ręczną drezyną i oglądanie miniaturowych pociągów jeżdżących na makiecie kolejowej. Wycieczka na stację kolejki wąskotorowej to doskonała okazja do poznania niezwykle ciekawego miejsca, ludzi z pasją oraz teoretycznego przygotowania się do wyprawy pociągiem wąskotorowym w sezonie letnim. Całość trwa około 1,5 h i przeznaczona jest dla grup 10-20-osobowych. Cena: 15 zł/osobę. W okresie kiedy nie kursują pociągi istnieje też możliwość indywidualnego oprowadzania po stacji.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię