Gigantyczne osiedle na granicy Ursynowa i Lesznowoli

8

LESZNOWOLA Rządowa spółka BGK Nieruchomości zamierza wybudować przy ulicy Karczunkowskiej kilkanaście budynków mieszkalnych, w których może znaleźć się nawet 3 tys. lokali. Inwestycja budzi duży niepokój okolicznych mieszkańców


Wstępne szacunki zakładają, że osiedle może kosztować około 800 mln zł

Osiedle, na którym według planów inwestora będzie mogło zamieszkać nawet 10 tys. osób, ma zostać zbudowane na pustej dziś, 15-hektarowej działce między torami kolejowymi (obok znajduje się stacja kolejowa PKP Jeziorki), ul. Karczunkowską oraz ul. Agaty na terenie gminy Lesznowola. Inwestycja ma powstać w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” (jako pierwsza w Warszawie), a jej realizacja – jak wszystko dobrze pójdzie – rozpocznie się już w przyszłym roku i potrwa około 4 lat.

Mieszkania dla mniej zamożnych

Osiedle ma składać się z 19 budynków o różnej wysokości (najwyższe mogą mieć nawet 20 m) i charakterze. Lokale mają mieć 55-65 m kw. Osoby je wynajmujące będą płacić preferencyjne czynsze. Wykup lokali na własność będzie możliwy po okresie nie krótszym niż 20 lat. 7 sierpnia BGK zawarło umowę z dwoma pracowniami architektonicznymi – 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Mają one wykonać kompleksową dokumentację nowego osiedla, w tym projekt budowlany i projekt wykonawczy. To właśnie one zdecydują o jego ostatecznym kształcie.
– W obrębie tego zespołu należy zapewnić dostęp do usług edukacji, zdrowia, handlu i gastronomii, terenów rekreacji i zieleni, ale także do komunikacji zbiorowej – przekonuje Maciej Kowalczyk, reprezentujący pracownię 22Architekci. – Wielkim atutem tej lokalizacji jest właśnie bliskość stacji kolejowej. Dzięki temu Nowe Jeziorki mogą działać w sposób podobny do osiedli w granicach aglomeracji Wiednia czy Berlina.
Architekci chcą, aby w centralnej części założenia znalazł się park, umożliwiający odpoczynek i rekreację, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas. Zaplanowano także nową szkołę z boiskiem na około 1400 dzieci i przedszkole na 300 dzieci.

Sąsiedzi są pełni obaw

Inwestor zaplanował konsultacje społeczne z sąsiadami osiedla, aby poznać ich oczekiwania, obawy, ale też potrzeby. Pierwsze spotkanie, w którym wzięło udział około 50 mieszkańców gminy Lesznowola, odbyło się 19 lipca w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle (drugie jest planowane na 5 września – to właśnie wtedy sąsiedzi poznają wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych). W lipcowym spotkaniu wzięli udział m.in. lesznowolscy radni Marcin Kania i Mirosław Wilusz.
– Mamy wiele uwag, o których poinformujemy projektantów – mówi Marcin Kania. – Nasze obawy budzi kwestia miejsc parkingowych, których wskaźnik określono na 0,5 miejsca na jeden lokal mieszkalny, ale także kwestie komunikacji, odprowadzania wód deszczowych i ścieków. Planowana szkoła też jest w naszym odczuciu zbyt mała, jak na taką liczbę mieszkańców.
Mirosław Wilusz uważa, że przedstawiona koncepcja projektu jest oderwana od rzeczywistości, a na budowie tak dużego osiedla w takim miejscu wszyscy stracą.
– Inwestor nie ma koncepcji układu komunikacyjnego, a pół miejsca parkingowego na lokal to jakiś absurd – przekonuje radny. – Z kolei zwiększenie liczby pociągów, aby zapewnić nowym mieszkańcom dojazd do Warszawy, kompletnie zablokuje Nową Iwiczną, w której już teraz tworzą się gigantyczne korki. Mam wrażenie, że BGK chce zbudować to osiedle na siłę i za wszelką cenę, nie licząc się z innymi. Jeśli te bloki powstaną, to będzie gwóźdź do trumny dla całej okolicy.

Tomasz Wojciuk

8 KOMENTARZE

 1. Państwo PiS. Trzeba się pochwalić sukcesem, najlepiej spełnieniem jakiejś obietnice wyborczej. Za wszelką cenę i po trupach. No więc wybudujmy osiedle bez miejsc parkingowych, bo po co komu one potrzebne skoro zakorkowaną Puławską i tak nikt nigdzie nie dojedzie. 😀
  Nawet głupek wie że bez infrastruktury taka inwestycja nie może się udać. Więc najpierw infrastruktura w postaci Puławskiej bis i dróg dojazdowych a potem osiedla.
  Ale dobrze, niech budują. im więcej osób wkurzą tym lepiej dla wszystkich. Myślę że okoliczni mieszkańcy będą wiedzieć na kogo NIE głosować.

  • „Detrytus”: Co Twoim zdaniem się zmieniło? Od 30 lat uprawiana jest taka polityka urbanistyczna podległa/uległa deweloperom. Gmina czyli MY musimy płacić koszty budowy dróg,szkół…wodociągów,przyłączy…itd.itp.Coś się zmienia? TAK.Będziemy nadal ponosic te same koszta,ale może mniej socjalu do budowania i mniej kasy dla deweloperów czyli więcej zostaje większości(95%) a mniej zarobi te(5%)? w tym problem?

   • Oprócz infrastruktury którą finansujemy jako gmina, zapłacimy też za samo osiedle które rząd zbuduje finansując je z naszych podatków… W tym jest problem. ?

    • Miałeś ostatnio okazję widzieć śródmieście Warszawy po godz.20j? Połowa przechodniów ma zdecydowanie ciemny kolor skóry i nie jest to opalenizna…Dajemy lepsze warunki młodym lub godzimy się na zewnętrzną tanią siłę roboczą. Na tym drugim zyskuje tylko b.wąski pazerny kapitał,więc?

  • Cmoknij mnie gdzieś kolego Piasek a potem sprawdź znaczenie słowa „agitacja”. Czy ja agituję za jakąś opcją polityczną? NIE. 🙂 A że jestem przeciwny rządom PiS tego nie ukrywam.
   Skoro PiS spełnia obietnice wyborcze to napisz które? Owszem sztandarowe 500+, dzięki któremu część społeczeństwa może zostać prostytutką polityczną i sprzedać swój głos ma się dobrze. Tylko wszyscy za to płacimy i będziemy płacili przez długie lata. Cieszyć się z tego może bezrobotna patologia która pracą się nie zhańbi oraz idioci którzy nie potrafią samodzielnie myśleć.
   Realizacja jeszcze jednej obietnicy wyborczej PiSu jest bliska, program „Polska w Ruinie”. 🙂
   Program Rydzyk+ i Koryto+ też świetnie funkcjonują. 😀
   Nie będę z tobą dyskutował bo szkoda mojego czasu. Ktoś kto popiera PiS, jest upośledzony umysłowo lub jest komunistą ewentualnie ich potomkiem albo patologicznym leniem któremu nie chce się pracować i oczekuje, że inni go będą utrzymywać. Wybierz jedno Piasek, kim ty jesteś? 🙂

   • Na podstawie 1 zdania wydajesz diagnozę…? Masz wszystkich w domu? :))))) Dla mnie pis i po powinno być zdelegalizowane.Tak naprawdę to są ci sami hipokryci,ale pokłuceni…A wybierają ich zmanipulowani przez media nieświadomi,biedni ludzie.

 2. @detrytus
  komunista.. deubekzacja, zmiany nazw ulic, zabranie emrytur wojskowych strarym ubekom
  bredzisz jak niesioł..co ty łykasz kolego ogarnij sie i nie pisz takich bzdur na forum! tego sie nie da czytac szczypie w oczy.
  idz broń sądów parówo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię