Gmina chce sprzedać zabytkową willę. Znamy cenę

3

KONSTANCIN-JEZIORNA W kwietniu radni wyrazili zgodę na sprzedaż Willi Białej, stojącej na działce o powierzchni 0,33 ha przy ul. Mickiewicza 7. Cena wywoławcza wynosi 3,8 mln zł netto. Licytacja ma odbyć się w listopadzie


Stojąca w centrum miasta willa została wzniesiona według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego na zamówienie Leonii Rudzkiej w 1903 r. z przeznaczeniem na internat dla dziewcząt. W 1929 r. budynek odziedziczyła Maria Anita Rudzka, która razem z siostrą przekształciła go w gimnazjum koedukacyjne istniejące do 1936 r. W latach 1936–1962 nieruchomość należała do Marii Klausius, a następnie została przejęta przez Skarb Państwa. W 2009 roku wpisano ją do rejestru zabytków.
Jeszcze kilka lat temu w budynku mieszkało 6 lokatorów. Niestety, w 2015 roku wybuchł pożar, w wyniku którego spłonęło poddasze i fragment dachu. Cały dom został zalany przez wodę. Wprawdzie gmina odbudowała więźbę dachową i poszycie, ale willa nie nadawała się już do zamieszkania. Zlecono więc ekspertyzę, mającą określić stan techniczny budynku. Wykonująca ją firma miała przygotować dodatkowo dwie koncepcje wykorzystania powierzchni wewnątrz willi na cele publiczne.
Wyniki tych prac przedstawił w kwietniu radnym wiceburmistrz Ryszard Machałek.
– Stan techniczny budynku jest zły – poinformował. – W willi trzeba wymienić tynki, stropy, konstrukcję schodów, stolarkę, wybudować od nowa drewniane werandy i ganki, zrobić przyłącze gazowe, kotłownię i instalację CO. Stąd sugestia, aby ten budynek sprzedać – argumentował wiceburmistrz.
Radni przyjęli te argumenty do wiadomości i w większości opowiedzieli się za zbyciem willi. Gmina zleciła wycenę nieruchomości, a teraz szuka dla niej nowego właściciela. Cenę wywoławczą ustalono na 3,8 mln zł netto. Przetarg ma odbyć się 25 listopada, a warunkiem przystąpienia do licytacji jest wpłacenie 380 tys. zł wadium.

TW

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię