Gmina dofinansuje szczepienia przeciwko HPV

0

PIASECZNO Publiczna przychodnia przy ulicy Fabrycznej zachęca do wykonywania szczenień przeciw HPV, którym mogą poddawać się kobiety od 12 do 20 roku życia. Dla dziewczynek z rocznika 2009 gmina przewidziała 50-procentowe dofinansowanie


HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego, który może prowadzić do nowotworu szyjki macicy. Szczepienia przeciwko HPV to najskuteczniejsza metoda profilaktyki, bardzo ograniczająca ryzyko powstawania tego ciężko leczącego się raka, na którego umiera rocznie ponad 1,5 tys. kobiet (jest to czwarty najczęściej występujący wśród Polek nowotwór).
– W naszym kraju rak szyjki macicy rzeczywiście występuje niepokojąco często, częściej niż w większości państw Unii Europejskiej – potwierdza Agnieszka Kurczuk-Powolny, ginekolożka z przychodni przy Fabrycznej. – Przyczyną jest to, że Polki nie robią regularnie cytologii i nie szczepią się przeciwko HPV.
Dziewczynki w wieku 12-15 lat powinny przyjąć szczepionkę dwudawkową. W przychodni przy Fabrycznej jedna dawka kosztuje 400 zł. 12-latki (rocznik 2009) drugą dawkę otrzymają za darmo, bo sfinansuje ją gmina. Nastolatki w wieku od 15 do 20 lat powinny przyjąć trzy dawki szczepionki. Kiedyś dużo mówiło się o tym, że po szczepionce przeciwko HPV mogą występować powikłania i niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne.
To jest już jednak przeszłość. Dziś mamy nowe, bardzo dobrze przebadane szczepionki, które są całkowicie bezpieczne – podkreśla Agnieszka Kurczuk-Powolny. – Naprawdę wiem, co mówię. Sama niedawno zaszczepiłam przeciwko HPV swoją córkę.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię