Gmina dołoży do samochodu dla OSP Chojnów

0

PIASECZNO Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni zdecydowali o dofinansowaniu kwotą 300 tys. zł zakupu ciężkiego wozu pożarniczego dla OSP Chojnów. Auto ma zostać kupione do końca roku i kosztować ponad milion złotych


Było to kolejne 300 tys. zł przeznaczone przez gminę na dofinansowanie zakupu pojazdu dla OSP Chojnów. Pierwszą część środków wprowadzono do budżetu w kwietniu. Strażacy zadeklarowali, że sami zbiorą resztę pieniędzy. Dotacji na zakup nowego sprzętu obiecali udzielić Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i marszałek województwa mazowieckiego. Część pieniędzy miało pochodzić także z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak dotąd środki zadeklarowały jedynie państwowa straż pożarna i KSR-G (w sumie około 400 tys. zł). Dlatego też, aby w porę ogłosić przetarg i zakupić samochód przed końcem roku, rada miejska zdecydowała się „dorzucić” do projektu kolejne 300 tys. zł. „Zwiększenie udziału gminy pozwoli zrealizować planowane zadanie” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. – Ta partycypacja być może nie zostanie skonsumowana w całości – mówił podczas sesji burmistrz Zdzisław Lis. – Marszałek województwa obiecał dołożyć do samochodu 100 tys. zł. Wówczas część środków wróci do budżetu gminy.
Być może pieniądze na zakup auta przekaże także WFOŚiGW. – Tak czy siak ten samochód jest OSP Chojnów potrzebny i decyzja o jego zakupie jest nieodwołalna – mówi radny Adam Marciniak. – Aby jednak nabyć wóz przed końcem roku, przetarg na jego wykonanie i wyposażenie trzeba było ogłosić do połowy września. Dlatego właśnie odbyła się sesja nadzwyczajna.
OSP Chojnów jest od wielu lat jedną z najaktywniejszych jednostek ochotniczej straży pożarnej na naszym terenie, ponadto należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W latach 2015-2016 wyjeżdżała do działań ratowniczych aż 195 razy. OSP Chojnów dysponuje 14-letnim samochodem marki man, który, gdy zostanie kupiony nowy wóz, ma trafić do OSP Bobrowiec.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię