Gmina i powiat łączą biblioteki

3

PIASECZNO Biblioteki gminna i powiatowa mają połączyć siły. Będą działać na równych zasadach w jednej lokalizacji. W siedzibie CEM-u trwa urządzanie pomieszczeń

Biblioteka Publiczna w Piasecznie w nowej siedzibie przy ul. Jana Pawła II oficjalnie rozpocznie obsługę czytelników 28 października, ale nie oznacza to, że do tego czasu nic tam nie będzie się działo. Trwa właśnie przeprowadzka z ul. Kościuszki. Sale biblioteczne powoli nabierają kształtów, przybywa książek, mebli, pracownicy biblioteki działają w pełnym wymiarze godzin.
W najbliższych tygodniach odbędzie się sporo ciekawych wydarzeń. Najbardziej bogatym programem może pochwalić się Parapetówka Bibliotekarzy, która wystartuje 21 września i potrwa aż tydzień.
Wystąpi m.in. zespół Accantus, który wykonuje covery dla najmłodszych – zapowiada dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno Łukasz Załęski. – Zaplanowaliśmy również m.in. spotkanie autorskie z dziennikarką Dorotą Wellman i pisarzem Marcinem Szczygielskim.
Tuż przed październikową inauguracją ma również odbyć się konferencja „Spectrum Pasji w Spectrum Autyzmu” zainicjowana przez Radę Rodziców w Piasecznie, a w październiku władze biblioteki zostaną gospodarzami zlotu bibliotekarzy BiblioLAB. Będzie się działo i jest na szczęście gdzie.
Nowa instytucja, pod nazwą Biblioteka Publiczna w Piasecznie, może pochwalić się nowoczesnymi wnętrzami, które dają ogrom możliwości i zaadaptowania. I tak na parterze trwają prace wykończeniowe sali wystawowo-widowiskowej przeznaczonej na spotkania autorskie, liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne oraz zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Najmłodsi otrzymali własny oddział na pierwszym piętrze. Tu, oprócz wypożyczalni, będą znajdowały się minisala kinowa czy przestrzeń multimedialna.
– To w niej miłośnicy nowych technologii będą mogli nabierać praktyki m.in. w obróbce tekstu i dźwięku na smartfonie. To tu również będą odbywać się turnieje gier strategicznych – mówi dyrektor Łukasz Załęski.
Przeniesiona do nowego budynku zostanie również Strefa Kultury z ul. Jarząbka, prowadzona przez Centrum Kultury w Piasecznie. Strefę dorosłego czytelnika mieszkańcy znajdą na drugim piętrze powoli wypełniającym się wyposażeniem biurowym, regałami i oczywiście książkami, przekazywanymi również w darze.
Mamy przygotowaną bardzo fajną przestrzeń co-workingową. Tu każdy mieszkaniec będzie mógł zorganizować swoje szkolenie lub poprowadzić prezentację – wylicza Łukasz Załęski.
Każdy będzie mógł z niej skorzystać bezpłatnie po wcześniejszym ustaleniu terminu. Cały budynek jest w pełni przystosowany do osób niepełnosprawnych.
Wątpliwości podnoszone przez niektórych radnych powiatu co do połączenia bibliotek na chwilę obecną wydają się przesadzone.
Utrzymanie dwóch bibliotek w takiej formie nie miało większego sensu na dłuższą metę – uważa dyrektor biblioteki. – Pomysł połączenia obu placówek ma wyłącznie je wzmocnić. Nikt na tym nie traci. Zarówno powiat, jak i gmina będą na równych warunkach tworzyły to miejsce.
W marcu rada miejska w Piasecznie podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze połączenia obu samorządowych instytucji kultury. Na sesji rady w kwietniu podtrzymano ją.
W dokumencie czytamy: „W wyniku połączenia z dniem 1 stycznia 2020 r. zostaje utworzona wspólna instytucja kultury Gminy Piaseczno i Powiatu Piaseczyńskiego pod nazwą „Biblioteka Publiczna w Piasecznie”. W październiku radni mają podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. Jeśli zagłosują za, biblioteka powiatowa z ul. Chyliczkowskiej zacznie działać w nowej siedzibie od lutego 2020 roku.

Parapetówka Bibliotekarzy odbędzie się w dniach 21- 28 września. Oficjalne rozpoczęcie obsługi czytelników zaplanowane jest na 28 października. Wszyscy mieszkańcy wciąż mogą zasilić zbiory biblioteczne dzieląc się książkami, których już nie potrzebują bądź robią miejsce w domowym księgozbiorze na nowe.

NAB

3 KOMENTARZE

  1. “Mamy przygotowaną bardzo fajną przestrzeń co-workingową” – czy dyr biblioteki mógłby posługiwać się językiem polskim? Zgroza.

  2. Też to kiedyś zauważyłam, że nadużywa jakiejś dziwnej nowomowy, co nie przystoi w żaden sposób szefowi sporej placówki kulturalnej.

  3. No tak, słabe to, żeby dyrektor placówki kulturalnej łamał postanowienia ustawy o stosowaniu obcych zapożyczeń w języku polskim. Słabe to, bardzo słabe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię