Gmina ma apetyt na przejęcie nieruchomości

0

PIASECZNO Trwają rozmowy w sprawie przejęcia od starostwa lokali przy ul. Czajewicza, po dawnym wydziale komunikacji, i Kościuszki, w którym kiedyś mieściło się pogotowie ratunkowe


Gmina chciałaby także przejąć piętro budynku, w którym kiedyś mieściło się pogotowie ratunkowe

Budynek przy Warszawskiej ma ponad 800 mkw. powierzchni. Gmina zapłaciła za niego około 6 mln zł. W tym roku miał on być remontowany i częściowo przebudowywany, na co radni zarezerwowali w budżecie 1,24 mln zł. Wiosną przygotowano dokumentację projektową, później odbył się przetarg. Jednak ceny jakie zaproponowali wykonawcy przewyższały możliwości finansowe samorządu. Na razie sprawa jest w zawieszeniu i wszystko wskazuje na to, że budynek będzie remontowany dopiero w przyszłym roku. Modernizacja ma objąć m.in. rozbiórkę, a następnie odtworzenie części magazynowej, w której mają znaleźć się pomieszczenia biurowe, przebudowę pomieszczeń na kondygnacjach nadziemnych, przystosowanie części piwnicy do funkcji magazynowej, przebudowę klatki schodowej i szybu windowego oraz montaż windy przystosowanej dla niepełnosprawnych, a także adaptację części piwnicy na stołówkę. Do budynku w pierwszym rzędzie mają zostać przeniesione wydziały i jednostki organizacyjne, mieszczące się w wynajmowanych lokalach, co rocznie kosztuje gminę blisko 500 tys. zł. Nie wiadomo jednak, kiedy cała operacja dojdzie do skutku. Wydaje się, że najwcześniej jesienią przyszłego roku.

Straż miejska przy Czajewicza…

Starostwo powiatowe niedawno przeniosło do gmachu po urzędzie skarbowym wydział komunikacji i transportu, mieszczący się wcześniej w budynku przy ul. Czajewicza 1a. Opróżniony budynek chciałaby przejąć gmina Piaseczno i przenieść do niego straż miejską. – Pierwotnie miało to nastąpić już we wrześniu, jednak najprawdopodobniej odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Mariusz Łodyga, komendant straży miejskiej. – Budynek, który obecnie zajmujemy, ma powierzchnię zaledwie 100 m kw. Pracuje na niej aż 21 osób. Nie mamy też pod ręką monitoringu, który znajduje się w siedzibie policji.
W ramach systemu miejskiego monitoringu funkcjonuje na razie 35 kamer. Jednak od przyszłego roku ma ich być ponad dwa razy więcej, bo do systemu zostanie podłączonych 40 kamer z parku miejskiego oraz 8 z parku w Józefosławiu. Po zmodyfikowaniu system bardzo się rozrośnie i w siedzibie policji najzwyczajniej w świecie nie będzie już na niego miejsca.

…a poradnia w dawnym żłobku

W zamian za przestronny budynek przy ul. Czajewicza, gmina chce odstąpić powiatowi budynek dawnego miejskiego żłobka przy ulicy Chyliczkowskiej 47. Miałaby zostać przeniesiona do niego poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która obecnie dzieli budynek z internatem. Powiat chciałby nie tylko wyremontować internat, ale także – właśnie kosztem poradni – go powiększyć.
Jednak na tym planowane zdobycze gminy się nie kończą. Ma ona bowiem także apetyt na lokale, znajdujące się na piętrze narożnego budynku przy ulicy Kościuszki, naprzeciwko skweru Kisiela, w którym kiedyś mieściło się pogotowie ratunkowe. Nie wiadomo na razie jakie wydziały miały by się tam znaleźć, a także kiedy część budynku zostanie przejęta i wyremontowana.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię