Gmina pozyskała gigantyczne środki na współpracę z miastem… w Indonezji

1

GÓRA KALWARIA Gmina uczestniczy w prestiżowym projekcie Unii Europejskiej i będzie dzielić się doświadczeniem w zarządzaniu usługami publicznymi z samorządem regionu Halmahera Utara w Indonezji. Głównym partnerem Góry Kalwarii będzie niewielkie, położone na indonezyjskiej wyspie miasto Tobelo.

Projekt jest częścią programu tzw. pomocy zewnętrznej UE, czyli działań, które Unia prowadzi poza swoimi granicami. Adresuje je do krajów, które wymagają pomocy w transformacji demokratycznej, wsparcia rozwoju lub – w przypadku części krajów – kandydują do Unii Europejskiej.

Te działania są jednymi z najbardziej prestiżowych programów UE, częścią budowania jej wizerunku poza jej granicami i rozprzestrzeniania wartości unijnych na świecie. Dlatego tylko samorządy wybrane w drodze ogólnoeuropejskiego konkursu są zaproszone do ich realizacji.
W Indonezji, która jest największym producentem zanieczyszczeń plastikowych do oceanu, samorząd Halmahera Utara, przy wsparciu środków z UE, będzie przebudowywał bazary i ograniczał liczbę powstających na nich odpadów. To trudne zadanie, bo wymaga współpracy z różnymi grupami etnicznymi i społecznymi. Góra Kalwaria będzie pokazywać, jak sporządzać dokumenty samorządowe i prowadzić inwestycje w porozumieniu z mieszkańcami, w sposób przejrzysty i by podejmowane działania były skuteczne – czyli takie, w które mieszkańcy zgodzą się zaangażować.

Dla nas, gminy Góra Kalwaria, wejście do prestiżowego klubu samorządów europejskich jest niezwykle cenne. Chcemy współpracować z miastami w Europie o wielkości podobnej do naszej, a ten projekt daje nam możliwość nawiązania partnerstw – mówi burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski.Co roku w Brukseli organizowane będą spotkania tylko dla realizatorów programu. Wierzę, że przełoży się to na kolejne pieniądze, pozyskane na rozwój naszej gminy.

Cała wartość unijnego projektu to 781 tysięcy EUR i Góra Kalwaria nie dokłada do niego pieniędzy (tzw. wkładu własnego). Wniosek do konkursu przygotowała Fundacja Polityki Rozwojowej, za nawiązanie partnerstwa z Indonezją odpowiadała Sustainable Strategic Networks. Obie organizacje działały nieodpłatnie. Projekt rozpoczął się w styczniu i będzie trwał trzy lata.

W całej Europie w ramach programu „Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju miast” („Partnerships for sustainable towns”) jest realizowane niespełna 30 projektów. Udział polskiego miasta w programie należy do rzadkości. Nasze samorządy korzystają zazwyczaj ze środków, które zostały już przyznane Polsce i konkurują między sobą. Pomoc zewnętrzna UE to program, w którym trzeba konkurować na równych prawach z bardzo doświadczonymi samorządami z Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Polskie samorządy podejmują się takiej współpracy rzadko – mówi burmistrz – a przecież to nasza część Europy przeszła przez trudny proces transformacji. Wiemy, ile możemy skorzystać na wdrażaniu rozwiązań unijnych. Ale wiemy też, z jakimi problemami to się wiąże, dlatego możemy nasze doświadczenia przekazywać dalej. Ucząc innych, uczymy się sami – dodaje Arkadiusz Strzyżewski.
Wiadomo już, że w nowym budżecie europejskim środków inwestycyjnych, o które będzie można konkurować tylko w partnerstwach europejskich, a nie na poziomie krajowym, będzie coraz więcej – zauważa Wojciech Szpociński, prezes Fundacji Polityki Rozwojowej. – Konkursy w Brukseli rozpoczynają się już wkrótce, warto się o te środki starać. Nowe programy będą dotyczyły na przykład zielonej infrastruktury, digitalizacji, czystego powietrza, zdrowia publicznego.

IP

1 KOMENTARZ

  1. „Góra Kalwaria będzie pokazywać, jak sporządzać dokumenty samorządowe i prowadzić inwestycje w porozumieniu z mieszkańcami, w sposób przejrzysty i by podejmowane działania były skuteczne ” – to nie może się udać.
    Chyba, że pokażą jak nie powinno się tego robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię