Gmina przekazała 455 tys. zł na remont kościoła w Jazgarzewie

2

PIASECZNO Radni przeznaczyli kolejne środki w ramach dofinansowania remontu zabytkowych obiektów, znajdujących się na terenie gminy. 60 tys. zł otrzyma właściciel domu przy ulicy Kmicica 25. Kolejna, ostatnia już transza w wysokości 35 tys. zł trafi też do parafii św. Rocha w Jazgarzewie


W tym roku na dofinansowanie remontów zabytkowych obiektów zarezerwowano w budżecie 400 tys. zł. Podczas środowej sesji rady miejskiej radni podjęli uchwałę o przekazaniu 60 tys. zł na remont domu przy ulicy Kmicica 25 (kwota ta pozwoli pokryć 26 proc. inwestycji). Wnioskodawca aplikował wprawdzie o większą sumę, ale mimo że jej nie otrzymał, ponowny wniosek – na podstawie tej samej dokumentacji – będzie mógł złożyć za rok. Taki model stosuje od lat m.in. parafia św. Rocha w Jazgarzewie, która w ciągu kilku lat otrzymała od gminy łącznie ponad 400 tys. zł. W tym roku dojdzie do tego kolejne 35 tys. zł.
– Mam nadzieję, że to ostatnie takie dofinansowanie, bo kościół otrzymał pieniądze, za które można by zrealizować wiele mniejszych inwestycji – mówił podczas sesji radny Piotr Sędziak. Radna Renata Mirosław zauważyła, że z kościoła korzysta wielu wiernych, w przeciwieństwie do obiektów prywatnych, które również występują do gminy o dofinansowanie.
Temat dotacji remontowych dla kościoła i obiektów prywatnych powraca, ilekroć rada miejska podejmuje w tej sprawie uchwały.
– Kościoły mają o wiele więcej możliwości finansowania swoich inwestycji – zauważyła radna Magdalena Woźniak. – Miejsce na cmentarzu w Jazgarzewie kosztuje 8 tys. zł. Wolimy pomagać właścicielom prywatnym, którzy nie mają możliwości dofinansowania. Kościół i tak sobie poradzi, bo jest zasobny.
Radna podkreśliła, że wyremontowane zabytki nie tylko budują tożsamość miasta, ale także rzutują na cenę okolicznych gruntów.
– Dlatego wierzę, że nasza akcja będzie miała coraz szerszy zasięg – dodała.

TW

2 KOMENTARZE

  1. Żart?
    Z naszych podatków oprócz milionowych dotacji dostają jeszcze z UE,na tzw. zabytki.I mało ?To niech idą do pracy do biedry lub kopać rowy/wykaszać pobocza.
    Nie wyrażam zgody na takie użytkowanie moich pieniędzy.To nie jest sprawiedliwe ani uczciwe,kler ,niestety sam nie zrezygnuje z łatwej kasy i zawsze biedny wyciągnie więcej.A za swoje usługi ciągnie ile wlezie od każdego i to bez podatku.
    Veto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię