Gmina realizuje pomysły mieszkańców. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

0

PIASECZNO Przystąpiono do realizacji projektów wyłonionych w ubiegłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tymczasem od 1 marca rusza kolejna edycja projektu


Wkrótce w parku zachodnim zostanie ustawiony przewijak dla dzieci, tzw. mambox. To jeden z pomysłów mieszkańców, które otrzymały najwięcej głosów w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego

Pierwszym realizowanym projektem, wybranym przez mieszkańców w ubiegłym roku, mają być przewijaki dla dzieci, zlokalizowane w piaseczyńskich parkach: m.in. w rejonie Górek Szymona, parku zachodnim, parku Książąt Mazowieckich i parku w Józefosławiu. Przewijaki, tzw. mamboksy mają kosztować łącznie 18 tys. zł i zostaną zamontowane, jeśli pogoda dopisze, już w przyszłym tygodniu.

Od marca można zgłaszać projekty

– Inne wyłonione w ubiegłym roku projekty również są już w trakcie realizacji – informuje Miłosz Gibas, koordynujący projekt z ramienia gminy. Tymczasem 1 marca startuje druga edycja Budżetu Obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy będą wybierać projekty, które doczekają się realizacji w 2019 roku. Miasto zostanie podzielone na cztery obszary lokalne (w każdym będą realizowane pomysły o łącznej wartości nie przekraczającej 250 tys. zł) oraz jeden obszar ogólnomiejski, gdzie do rozdysponowania jest aż 400 tys. zł. Od 1 do 30 marca mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły, zarówno przez internet, jak i w postaci papierowej. Następnie, od 1 do 30 kwietnia pomysły te będą weryfikowane – urzędnicy będą oceniać, które nadają się do realizacji oraz wychwytywać błędy, które na tym etapie będzie można jeszcze poprawić. Co ważne, wartość projektu nie może przekroczyć 100 tys. zł. Propozycje może zgłaszać każdy, bez względu na miejsce zamieszkania. Głosowanie na projekty, zarówno przez internet, jak i za pomocą papierowych kart będzie odbywało się od 1 do 15 czerwca. Udział w nim będą mogli wziąć tylko mieszkańcy miasta Piaseczno.

Zmiany, zmiany…

W tym roku w głosowaniu będą mogły wziąć udział także osoby niepełnoletnie, które 1 czerwca będą miały skończone 16 lat.
– Chodzi o to, aby zachęcić do udziału w projekcie także młodszych mieszkańców, którzy mają inne spojrzenie na pewne kwestie – mówi Miłosz Gibas. – One również będą mogły inicjować zmiany w swojej okolicy. Druga zmiana dotyczy przyspieszenia procedury wyboru projektów, co jest spowodowane jesiennymi wyborami samorządowymi. Chodzi o to, aby kampania wyborcza oraz informacyjna związana z Budżetem Obywatelskim nie nałożyły się. Zmieniony zostanie także system głosowania. Teraz będzie można zagłosować na dowolną liczbę projektów, zarówno w obszarze lokalnym jak i ogólnomiejskim, aż do wyczerpania całej puli środków.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię