Gmina skończyła 50 lat

0

LESZNOWOLA Tydzień temu w szkole w Mrokowie odbyła się uroczysta gala z okazji 50-lecia gminy Lesznowola oraz 25-lecia pełnienia funkcji wójta przez Marię Jolantę Batycką-Wąsik. Było doniośle i elegancko, choć nie sposób oprzeć się wrażeniu, że gala idealnie wpisała się w okres kampanii przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi


50-lecie gminy minęło wprawdzie w ubiegłym roku, ponieważ Lesznowola stała się gminą w wyniku reformy administracyjnej z 1973 roku, ale galę upamiętniającą to wydarzenie zorganizowano 2 lutego. Z tej okazji w hali sportowej szkoły w Mrokowie odbyła się uroczysta sesja rady, były przemowy okolicznościowe, podziękowania, ale też wręczono trzy medale „Zasłużony dla gminy Lesznowola”.

Przypomniano historię gminy

Gala zaczęła się od krótkiego recitalu w wykonaniu Zuzanny Całki, utalentowanej, wielokrotnie nagradzanej pianistki i kompozytorki, mieszkanki Magdalenki. Zaraz potem gości powitała Bożenna Korlak, przewodnicząca rady gminy. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i minucie ciszy w hołdzie dla zmarłych samorządowców Bożenna Korlak przypomniała historię gminy. Co ciekawe, od 1990 roku w Lesznowoli było tylko trzech wójtów – Grzegorz Liwiński, Kazimierz Makowski oraz – od 1998 roku – Maria Jolanta Batycka-Wąsik. W 1993 roku w gminie mieszkało około 7 tys. osób i miała ona rolniczo-ogrodniczy charakter. Dziś w Lesznowoli zameldowanych jest ponad 32 tys. osób, ale mieszka około 40 tys. Bożenna Korlak mówiła o herbie Lesznowoli, który odwołuje się do jej tradycji.
– Nasi mieszkańcy zawsze byli pracowici i przedsiębiorczy – dodała. – Pragnę wyrazić hołd i szacunek wszystkim, którzy przez lata pracowali na rzecz naszej społeczności.

Piękna i atrakcyjna

Wymieniono też cele strategiczne, realizowane przez lesznowolski samorząd od początku lat 90. Dotyczyły one polityki przestrzennej, społecznej, edukacji, kultury, sportu i rekreacji, ale też polityki gospodarczej, gdyż gmina stwarza dobre warunki do prowadzenia biznesu (jest w niej ponad 10 tys. firm). Na koniec swojego wystąpienia Bożenna Korlak przybliżyła postać wójt Batyckiej-Wąsik, która piastuje to stanowisko już szóstą kadencję.
– To osoba wrażliwa i delikatna, ale kiedy trzeba, twardo stąpa po ziemi – mówiła. – Przykre wydarzenia ostatniej kadencji, które niejednego by złamały, tylko ją wzmocniły.
Następnie na mównicę weszła sama wójt.
Nasza gmina jest, jak każda 50-latka, piękna, dojrzała, atrakcyjna, z marzeniami i apetytem na dalszy rozwój – zwróciła się do zaproszonych gości. – Największą naszą wartością są ludzie przez duże „L” którzy oczekują dalszego rozkwitu gminy i realizacji swoich marzeń.

Będą nowe szkoły

Wójt mówiła o edukacji jako fundamencie rozwoju, świetnych wynikach nauczania w szkołach (ma takie tylko 4 proc. placówek w Polsce), ale też polityce zdrowotnej, finansach i tym, co mieszkańców interesuje najbardziej, w więc planowanych w najbliższym czasie inwestycjach.
Tworzymy znakomite warunki do rozwoju przedsiębiorczości – podkreśliła. – Ale nasza jubilatka ma kolejne aspiracje i marzenia. W Stefanowie kupiliśmy grunt pod szkołę, w Marysinie – pod przedszkole. Kolejna szkoła planowana jest na styku Zgorzały i Nowej Woli, będzie też rozbudowywane CEiS w Mysiadle. Mamy też koncepcję utworzenia kilku terenów zielonych, m.in. Parku Mysiadło. Realizujemy niezwykły projekt dronowy, będziemy również cyfryzować nasz urząd. Mam nadzieję, że kolejne jubileusze będą okazją do konstatacji, że marzenia i życzenia się spełniają.
Wójt podziękowała ludziom, z którymi od lat współpracuje i razem z nimi realizuje wizję nowoczesnej gminy – radnym, przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym, strażakom, instytucjom zewnętrznym. Gala była też okazją do wręczenia trzech medali „Zasłużony dla gminy Lesznowola”. Otrzymali je Janusz Kazimierczak, żołnierz AK, zespół „Tęcza” oraz Jacek Arendarski, prezes Mazowieckiego Związku Pracodawców w gminie Lesznowola. Po wręczeniu medali odbyły się wystąpienia gości i część artystyczna zwieńczona poczęstunkiem.

CZYTAJ TAKŻE:  Radni ustępującej wójt nie będą mieli większości w radzie gminy

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię