Gmina zadbała o jaskółki

1

PIASECZNO Na zlecenie Gminy Piaseczno zamontowanych zostało 20 zastępczych gniazd dla oknówek na budynku Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głoskowie. Wraz z gniazdami zamontowano zabezpieczenia elewacji przed ewentualnymi zabrudzeniami spowodowanymi przez ptaki.

Oknówka jest gatunkiem jaskółki, której liczebność w Europie spada ze względu na zmiany w środowisku, a tworzenie miejsc lęgowych jest jednym z najskuteczniejszych działań czynnej ochrony tego gatunku. Jest to ptak owadożerny, który odżywia się m.in. komarami i muchami. Oknówki gniazdowały już na terenie szkoły w Głoskowie, dlatego mamy nadzieję, że szybko zaakceptują nowe gniazda zamontowane specjalnie dla nich.

Montaż gniazd dla oknówek to kolejne z licznym działań czynnej ochrony przyrody realizowanej od kilku lat na terenie Gminy Piaseczno przez Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej. W tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego zamontowanych zostało m.in. 70 miejsc lęgowych dla jerzyków na budynkach szkół podstawowych w Piasecznie, Urzędu Miasta i Gminy i Sądu Rejonowego.

Źródło: piaseczno.eu

1 KOMENTARZ

  1. Fantastyczny pomysł! W dzisiejszych czasach coraz trudniej ptakom znaleźć miejsca do gniazdowania. Wiele samorządów instaluje też skrzynki gniazdowe na budynkach samorządu dla małych drapieżnych, np. pustułek. Ze starostwa w Legionowie i urzędu miasta w Wolsztynie są transmisje na żywo 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię