Gmina zapłaci za bezdomnych

8

PIASECZNO Podczas środowej sesji radni zdecydowali, że gmina nadal będzie płaciła za pobyt osób bezdomnych w specjalnych ośrodkach wsparcia. W ubiegłym roku kosztowało to samorząd ponad 106 tys. zł


Do tej pory gmina obligatoryjnie płaciła za pobyt swoich bezdomnych w ośrodkach wsparcia. Od tego roku zmieniło się jednak prawo. Teraz istnieje możliwość przerzucenia tego obowiązku na samych bezdomnych, co zostało zawarte w projekcie uchwały. Mimo że projekt uzyskał pozytywną opinię komisji zdrowia okazało się, że wielu radnych jest do niego sceptycznie nastawionych.
– W naszej gminie jest 19 bezdomnych, za których musielibyśmy zapłacić 40 tys. zł – zabrała głos radna Renata Mirosław. – Nie każmy bezdomnym, którzy mają przecież niskie dochody, płacić za schronisko.
Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak sprecyzowała, że w ubiegłym roku gmina zapłaciła za pobyt 20 osób bezdomnych w specjalnych ośrodkach nieco ponad 106 tys. zł.
– Na ten rok również mamy podpisane umowy ze schroniskami – dodała. – Nie sądzę, aby wprowadzenie tej opłaty wpłynęło na liczbę bezdomnych. Pragnę podkreślić, że gmina podejmuje wiele skierowanych do nich działań.
Radny Michał Rosa przypomniał, że pomoc społeczna nigdy nie będzie dochodowa.
– Osoby bezdomne często są w trudnej sytuacji nie ze swojej winy – argumentował. – Dlatego nie powinniśmy obciążać ich dodatkowymi opłatami.
Większość radnych miało podobne zdanie. Uchwała o ustaleniu stawek dla bezdomnych nie została podjęta. Za ich pobyt w ośrodkach nadal będzie płacić gmina.

TW

8 KOMENTARZE

  1. „W naszej gminie jest 19 bezdomnych…”
    ===========================
    Oto epoka powszechnej inwigilacji. Nawet bezdomny się nie ukryje.

  2. Moim zdaniem to dobra decyzja. Wspieranie osób w tak trudnej sytuacji przez bogaty samorząd świadczy o przyzwoitości samorządowców.

  3. Niech jeszcze się tym chwalą, zarządają zdjęć portretowych wraz z imieniem i nazwiskiem i opublikują w sieci komu pomagają… Żenada!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię