Gmina zmodernizuje swoje lokale. Nowych mieszkań na razie nie będzie

0

KONSTANCIN-JEZIORNA Radni uchwalili wieloletni program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy. Przy okazji została poruszona kwestia budowy nowych mieszkań komunalnych oraz termomodernizacji kamienicy przy ul. Ogrodowej 5, w której mieszka rodzina z trójką małych dzieci


Program gospodarowania zasobem mieszkaniowym obejmuje lata 2020-2024. Zostały w nim wyszczególnione daty oraz nakłady na poszczególne zadania inwestycyjne, w tym termomodernizację starych budynków.

Nie ma dla kogo budować mieszkań

Podczas dyskusji nad projektem uchwały radny Bogusław Komosa stwierdził, że jest on zachowawczy.
– W każdej kadencji powinniśmy budować 10-20 nowych mieszkań – zaznaczył. – Część starych mieszkań należałoby sprzedać.
Do tej opinii odniósł się burmistrz Kazimierz Jańczuk, który przypomniał, że rada miejska podjęła już uchwałę w sprawie możliwości nabycia lokali przez ich najemców z 90-procentową bonifikatą.
– Wiele osób skorzystało z tej możliwości – dodał burmistrz. – Co do budowania nowych mieszkań, należy zadać sobie pytanie czy zachodzi taka potrzeba i dla kogo mielibyśmy je budować. Kiedyś na przyznanie lokalu z zasobów gminy czekało około 450 osób, dziś jest to dwadzieścia kilka. Zdarza się, że zainteresowani nie przyjmują mieszkań z zasobów gminy, bo nie odpowiada im ich lokalizacja. Potwierdziliśmy też przypadki osób, które starają się przejąć gminne lokale w celach zarobkowych.
Obecnie gmina prowadzi prace nad nowymi kryteriami przyznawania lokali komunalnych.

Kominek tak, gaz nie

Podczas dyskusji radny Arkadiusz Głowacki zwrócił uwagę na gminny budynek przy ul. Ogrodowej 5, który według harmonogramu ma doczekać się remontu dopiero za 3 lata. |
– W tym domu mieszka rodzina z trójką małych dzieci. Ogrzewają się „kozą”, co jest bardzo niebezpieczne – zauważył. – Rodzina ta brała udział w tegorocznej edycji „Szlachetnej paczki”, otrzymała grzejniki. Może moglibyśmy szybciej przeprowadzić termomodernizację tej kamienicy i założyć w niej gaz.
Edward Skarżyński, dyrektor gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej wyjaśnił, że w budynku nie ma technicznych możliwości wykonania instalacji gazowej.
– Jedynym możliwym do zainstalowania źródłem ciepła w lokalu zajmowanym przez tych państwa jest kominek z płaszczem wodnym – poinformował radnych. – Postaram się zrobić wszystko, aby zainstalować taki kominek przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego.

Tomasz Wojciuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię