GÓRA KALWARIA/PIASECZNO Fundacja Aviva – organizator konkursu „Wiem czym oddycham!” – zamontuje urządzenia na budynku przy ul. ks. Sajny 2a w Górze Kalwarii i na szkole przy ul. Przebudzenia Wiosny 32 w Zalesiu Górnym


Dla Góry Kalwarii to będzie pierwszy czujnik pomiaru jakości powietrza. Dzięki urządzeniu przez internet będzie można sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy i czy np. warto tego dnia wybrać się na spacer z dzieckiem. Dane z czujników mogą też być mobilizacją dla miejscowych władz, aby skuteczniej działały dla poprawy stanu powietrza.

Szczególna radość panuje w Górze Kalwarii, gdzie akcję głosowania na lokalizację urządzenia zorganizowało Stowarzyszenie Nowa Kalwaria. Wprawdzie miastu nie udało się znaleźć w pierwszej setce miejscowości (które mogły być pewne czujników), ale została wybrana w drugim etapie przez jury konkursu.

– Dziękuję mieszkańcom za wszystkie głosy i ożywioną na ten temat dyskusję. Widać, że temat jakości powietrza, którym oddychamy jest ważny dla wielu z nas. Dlatego działamy dalej w tej sprawie. Jako Stowarzyszenia składamy petycję w sprawie budowy gminnego systemu czujników jakości powietrza. Pieniądze nie są duże, a świadomość jest bardzo ważna i wierzymy, że będzie pierwszym krokiem do działań dla czystego powietrza w Górze Kalwarii – mówi Arkadiusz Strzyżewski, szef „Nowej Kalwarii”.

Chętni mogą składać podpisy pod petycją w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej, (gdzie zostanie umieszczony pierwszy czujnik) do 16 stycznia br. Oto jej treść:

Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria
Rada Miasta i Gminy Góra Kalwaria
ul. 3 Maja 10, 05-530 Góra Kalwaria

PETYCJA

Na podstawie art. 2 ust.1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z dnia 5 września 2014 r.) składamy następującą petycję:

Zwracamy się z prośbą o instalację czujników pomiaru substancji trujących znajdujących się w powietrzu wraz z systemu monitoringu smogu, który umożliwi mieszkańcom bieżącą weryfikację jakości powietrza na terenie naszej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem terenów zurbanizowanych.

Uzasadnienie

Obecnie na terenie gminy Góra Kalwaria nie ma żadnej stacji pomiarowej. Mieszkańcy od lat skarżą się na złą jakość powietrza i częsty smród w niektórych lokalizacjach. Wydaje się, że w Górze Kalwarii głównymi odpowiedzialnymi za powstawanie smogu są opalane złej jakości węglem przestarzałe piece oraz stare samochody. Sytuację mogą pogarszać niesprzyjające warunki pogodowe. Wiele badań wskazuje, że apogeum smogowe dotyka nas kiedy zaczyna być zimno i piece zaczynają być wykorzystywane. Dokładnych danych jednak na ten temat nie ma.

Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, jednak największy wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie mają cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Cząsteczki PM10 powodują kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Zdecydowanie gorsze są cząsteczki PM2,5, bo mają tylko 2,5 mikrona i dlatego z łatwością przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. To właśnie dlatego kiedy w powietrzu pojawia się smog, powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze. Szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży. Niezbędne do pomiarów tych substancji są specjalistyczne czujniki.

Najgorsze jest to, że bardzo trudno jest ocenić jakość powietrza gołym okiem. Piękna pogoda za oknem może okazać się bardzo zwodnicza. Nieraz jest tak, że w zimowy dzień miłe słońce przyciąga do parku rzesze spacerowiczów, a w powietrzu przekroczone są wszelkie normy stężenia pyłów.

Podstawowym sposobem na uniknięcie narażania zdrowia bez potrzeby jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń. Niestety w Górze Kalwarii nie ma profesjonalnej stacji pomiarowej. Takowa jest najbliżej w Konstancinie oraz Otwocku. Samorządy Gminy Piaseczno oraz Lesznowola same zadbały o takie stacje, z których już od jakiegoś czasu zbierają dane i poddają je analizom. W tej sprawie mieszkańcy sami podjęli działania i walczą o czujniki pomiaru smogu w ramach akcji AVIVY „Wiem czym oddycham”. Niniejszym składamy naszą petycję, bo jako mieszkańcy Góry Kalwarii wierzymy, że taki system czujników zawierający możliwość sprawdzania bieżących odczytów jest potrzebny dla Góry Kalwarii. Może to pozwolić mieszkańcom np. na uniknięcie lub ograniczenie wychodzenia z domu, kiedy stężenie smogu jest największe, a także pomocne będzie w uświadomieniu sobie, jaka jest skala tego niebezpiecznego zjawiska. W przyszłości może być także bodźcem do podejmowania bardziej radykalnych działań, które ograniczą ilość substancji szkodliwych w powietrzu.

Prosimy o podjęcie stosownych działań w interesie mieszkańców Góry Kalwarii oraz informację zwrotną na ich temat.

Fot. Airly

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię