Goście z Ukrainy odwiedzili Zalesie

0

PIASECZNO Od niedzieli w Zalesiu Górnym goszczą dzieci z Żytomierza na Ukrainie. Dziś w miejscowej szkole odbyło się przedstawienie prowadzonego przez przyjezdnych teatru ModernPol


Polskie dzieci mieszkające na Ukrainie przyjechały na wymianę już drugi raz. Na pomysł, aby zaprosić je do Zalesia Górnego wpadła nauczycielka historii, Agnieszka Gasper, która kilka lat temu była w Żytomierzu. – To tam poznałam nauczycielkę polskiego Wiktorię Zubarewą – mówi. – Od tego wszystko się zaczęło.

Dzieci z Żytomierza są w Zalesiu od niedzieli i mieszkają u polskich rodzin. – Mamy tu świetne warunki, Zalesie jest naprawdę piękne – zachwyca się Wiktoria Zubarewa, która przyjechała z dziesięciorgiem dzieci do Polski. – Na Ukrainie jest biednie, trwa wojna. Tu dzieci mogą zobaczyć inne życie i poznać nowych przyjaciół. Codziennie w miejscowej szkole mamy lekcje, a potem wiele zajęć dodatkowych. Byliśmy m.in. na warszawskiej starówce i w Muzeum Narodowym, a za chwilę weźmiemy udział w grze terenowej, która pozwoli nam poznać lepiej historię Zalesia Górnego.

W czwartek dzieci z Żytomierza, w ramach podziękowania za pobyt, wystawiły w szkole przy ul. Sarenki przedstawienie przybliżające kulturę dawnych kresów. – Cały czas mieszka u nas bardzo dużo Polaków – dodaje Wiktoria Zubarewa. – W czasach komunistycznych byliśmy odzierani z naszej polskości. Teraz w naszym teatrze poruszamy tematy patriotyczne, ponieważ chcemy odnowić naszą kulturę.

W występ, obfitujący w elementy kresowej tradycji, zaangażowali się także uczniowie ze szkoły w Zalesiu Górnym.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię