KONSTANCIN-JEZIORNA Kosztem 6,2 mln zł władze gminy tchną życie w jedną z najładniejszych zabytkowych willi miasta. To będzie nowe miejsce dla dzieci i seniorów


Na liczącym 2,5 tys. mieszkańców osiedlu Grapa gmina nie dysponuje obecnie miejscem, w którym można byłoby zorganizować zajęcia dla starszych osób, czy dzieci. Działa tu jedynie niewielka filia biblioteki publicznej oraz świetlica środowiskowa, obie w wynajmowanych pomieszczeniach.

Ta sytuacja ma się zmienić jesienią przyszłego roku. W poprzedni wtorek burmistrz Kazimierz Jańczuk podpisał umowę z właścicielem firmy, która w nieco ponad rok gruntownie i z pietyzmem wyremontuje liczącą 113 lat willę. Zgodnie z założeniem, budynek przy ul. Sobieskiego 13 wraz z otaczającą go działką stanie się swoistym centrum aktywności społecznej na Grapie. Znajdzie się tu nowa siedziba biblioteki (na parterze), na piętrze Konstanciński Dom Kultury będzie miał miejsce na zajęcia integrujące różne pokolenia, a na drugim piętrze zostanie ulokowana świetlica środowiskowa dla dzieci. Nowością w zabytku będzie winda.

Gryf posiadający cechy romantycznego zamku wybudowano na podstawie projektu wybitnego architekta Bronisława Colonny-Czosnowskiego, który zaprojektował m.in. rozbudowę i restaurację kościoła św. Zygmunta w pobliskim Słomczynie, Hotel Bristol w Warszawie oraz elementy architektoniczne stołecznego Mostu Poniatowskiego. Ten sam architekt stworzył także projekty konstancińskich willi Jagiellonka, Kasztanka, Muszka, Szwajcarka, Moja, charakterystycznej wieży ciśnień oraz nieistniejącego obecnie Kasyna w Parku Zdrojowym. W Gryfie prowadziła pensjonat poetka i autorka noweli, Józefa Jaxa-Bąkowska. Po drugiej wojnie światowej nieruchomość przejęło państwo i do 1989 roku był w niej dom dziecka. Następnie kuratorium oświaty zakwaterowało w niej rodziny nauczycieli. Dopiero w ostatnich latach gminie udało się z niej wyprowadzić lokatorów, aby przygotować projekt przebudowy.

Zanim blask odzyska Gryf, jesienią tego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z innej przebudowywanej właśnie willi – Kamilina przy ul. Piłsudskiego 42. Wybudowany w 1922 roku zabytku powstanie pałac ślubów (w nowym ratuszu nie przewidziano sali ślubów). Znajdzie się w nim również centrum informacji turystycznej, a także sale ekspozycyjne, które jednocześnie będą służyły jako sale spotkań i wykładowe. Ponadto wokół Kamilina zostanie na nowo urządzona zieleń, powstaną też miejsca do ekspozycji m.in. rzeźb. Ogród ten ma stać się „bramą do Parku Zdrojowego”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię