Hala widmo straszy przy Szpitalnej

1

PIASECZNO W połowie czerwca powiat wypowiedział umowę spółce Dorbud, która od 2017 roku budowała halę sportową przy szkole „na wiadukcie”. Ogłoszono nowy przetarg na dokończenie inwestycji, do którego stanęły cztery firmy. Aby jednak podpisać kontrakt z najtańszą, brakuje około miliona zł. Na najbliższej sesji radni powinni dołożyć brakujące środki


Historia tej inwestycji, którą sam starosta określał jakiś czas temu mianem „bolesnego wrzodu”, ciągnie się jak brazylijska telenowela. Hala sportowa wraz z zapleczem i rozbudową części dydaktycznej miała kosztować niespełna 7 mln zł i zakończyć się jesienią ubiegłego roku. Niestety, już po kilku miesiącach od rozpoczęcia prac wykonawca inwestycji splajtował. Spółka wkroczyła w fazę restrukturyzacji. Poprosiła więc powiat, aby nie rozwiązywał z nią umowy. Inwestor na to przystał (nowy wykonawca mógłby być znacznie droższy) i przedłużył termin ukończenia budowy do końca 2019 roku. Z perspektywy czasu okazało się jednak, że nie był to najlepszy pomysł. Pod koniec ubiegłego roku sądowe postępowanie, które miało naprawić Dorbud, zostało umorzone, co przybliżyło spółkę do upadłości. Przez kolejne miesiące na placu budowy nic się nie działo. Wreszcie starostwo uznało, że wykonawca nie rokuje i 18 czerwca rozwiązało z nim umowę. Niedługo potem ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji, do którego stanęły cztery firmy. Najtańsza zażyczyła sobie za tę usługę około 6,5 mln zł (starosta Ksawery Gut szacuje, że inwestycja została zrealizowana w 40 proc.). Niestety, pojawił się kolejny problem – w budżecie powiatu nie ma wystarczających środków na ten cel. Brakuje niespełna miliona złotych.
– Mamy już przygotowane zmiany budżetowe, które zostaną wprowadzone na najbliższej sesji – zapowiada starosta Ksawery Gut. – Do 17 września musimy zawrzeć umowę z oferentem i zapewniam, że do tego czasu kontrakt z nowym wykonawcą zostanie podpisany.

Tomasz Wojciuk

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię