Harcerze pomagają w kryzysie

0

PIASECZNO Już od pierwszych dni epidemii koronawirusa w walce o poprawę trudnej sytuacji można było liczyć na harcerzy.

Harcerze po nawiązaniu kontaktu z gminą i starostwem w zakresie pomocy działają teraz za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i chętnie angażują się również w inne akcje. Harcerze piaseczyńskiego Hufca ZHP dostarczają zakupy ludziom starszym i wyprowadzają na spacer psy. Oprócz tego Harcerska Grupa Ratowniczo-Medyczna jest w stałym kontakcie ze starostwem, a miejscowe instruktorki szyją maseczki przeznaczone dla placówek medycznych i strażaków.

Jak działa pomoc udzielana seniorom?

– Najpierw otrzymujemy kontakt do starszej osoby – mówi Katarzyna Walendziak, komendantka Hufca ZHP Piaseczno. – Nasz koordynator ustala, co ona potrzebuje i gdzie mieszka. Wtedy wyznaczana jest konkretna osoba spośród naszych instruktorów, która robi zakupy i przywozi je potrzebującej osobie. Unikamy przy tym kontaktu. Technicznie wygląda to tak, że instruktor podchodzi do klatki, po czym osoba potrzebująca zostawia pieniądze przed drzwiami, a harcerz bierze pieniądze i zostawia zakupy. Takich zgłoszeń dziennie (poza weekendami) jest, póki co, od kilku do kilkunastu dziennie.

W akcji, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnych nadużyć, biorą udział jedynie pełnoletni instruktorzy.
– Wiem, kogo wysyłam – zapewnia Katarzyna Walendziak. – Mam podpisane umowy wolontariackie z moimi instruktorami. Osoby, do których jeździmy, pozostają z nami w kontakcie telefonicznym. Myślę, że tego również im bardzo potrzeba.

Grzegorz Tylec

CZYTAJ TAKŻE:  Gdzie po pomoc lekarską w długi weekend?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię