Hetman zutylizuje śmieci. Została jeszcze jedna niewiadoma

0

LESZNOWOLA Aby zapobiec dalszym podwyżkom cen za śmieci, gmina zdecydowała się przeprowadzić dwa oddzielne przetargi: na utylizację odpadów oraz ich odbiór i transport do instalacji. Pierwszy przetarg został już rozstrzygnięty


Do końca tego roku odpady z terenu gminy Lesznowola będzie odbierała miejscowa firma Jarper i wszystko wskazuje na to, że na kolejne dwa lata ustąpi ona miejsca innym wykonawcom. Przynajmniej jeśli chodzi o odbiór śmieci od mieszkańców i ich dowóz do instalacji (Jarper wygrał warty 2 mln zł przetarg na opróżnianie koszy na śmieci w urzędzie gminy, szkołach, ośrodku kultury, bibliotekach oraz na obiektach sportowych, cały czas prowadzi także PSZOK). 11 grudnia gmina podpisała umowę z firmą Hetman, która za kwotę 16,5 mln zł ma zagospodarować odpady do końca 2022 roku. Kilka dni temu otwarto także przetarg na ich odbiór i dowóz do instalacji. W postępowaniu wzięły udział trzy firmy: PreZero Service Wschód z Radomia, Jarper oraz konsorcjum RDF i MPK Pure Home. Najniższą cenę – 8,6 mln zł – zaproponowała ta pierwsza.
– Aktualnie analizujemy wszystkie trzy oferty pod kątem formalnym i merytorycznym – informuje Marcin Kania, wicewójt Lesznowoli. Mimo że budżet na tę usługę określono na 6,7 mln zł z naszych informacji wynika, że gmina nie będzie unieważniała przetargu, a raczej dążyła do jego rozstrzygnięcia. Tym bardziej, że za dwa tygodnie jest koniec roku i czas nagli. W tym momencie wiele osób zadaje sobie pytanie czy wyższe od oczekiwanych żądania firm zaowocują kolejną podwyżką cen za odbiór śmieci.
– Ceny na razie pozostaną bez zmian – zapewnia wicewójt Kania.
Od przyszłego roku zmieni się natomiast harmonogram odbioru odpadów – niektóre frakcje będą odbierane rzadziej niż dotychczas. Nie będzie też już można niesegregować odpadów. Jeśli ktoś nie będzie prowadził selektywnej zbiórki, zapłaci czterokrotność zwykłej stawki, a więc 47,40 zł za metr sześcienny zużytej wody (w Lesznowoli stawka za śmieci zależy od ilości zużytej wody). Ale gmina przewidziała też bonus dla osób kompostujących bioodpady (domy jednorodzinne), którym będzie przysługiwała z tego tytułu 9-procentowa bonifikata. Aby móc z niej skorzystać, należy wcześniej złożyć w urzędzie stosowną deklarację.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię