Historia druku i drukarni oraz współczesne możliwości

0

Historia druku i drukarni oraz współczesne możliwości. W XV w. Gutenberg opracował pierwszą metodę druku przemysłowego na świecie oraz stworzył własną czcionkę. Położył tym samym kres ręcznemu przepisywaniu książek i umożliwił rozwój różnych metod drukarskich aż do czasów, gdy pod koniec XX wieku najpopularniejszy stał się druk cyfrowy.

Historia druku i drukarni

Zgodnie z doniesieniami archeologów pierwsze próby przekazywania informacji na szerszą skalę miały miejsce w Babilonie. W tamtym okresie wypalano obrazki i wzory na glinianych tabliczkach. Następnym ważnym odkryciem w tej dziedzinie było wynalezienie papirusu w starożytnym Egipcie. Tak naprawdę jednak praktyczna historia druku oraz drukarni rozpoczyna się w XV wieku, gdy Johannes Gutenberg stworzył maszynę drukarską. Udało się wydrukować kilkanaście egzemplarzy Biblii i  od tamtego momentu druk zaczął szybko się rozwijać. W XVIII i XIX wieku zamiast ręcznej produkcji książek rozpoczęto tworzenie ich w sposób mechaniczny i przemysłowy, dzięki czemu literatura stała się dużo bardziej dostępna. W 1814 roku pracę zaczęła drukarnia, której sprzęty były napędzane maszyną parową. W 1904 roku powstała maszyna offsetowa, a druk stał się bardzo ważnym elementem codziennej działalności ludzkiej, ponieważ gazety i książki były bardzo popularne wśród społeczeństwa. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku druk przeniesiono z zecerstwa, czyli układania pojedynczych czcionek, w stronę komputerowego układania druku. W tamtym okresie rozpoczęła się rewolucja cyfrowa. Obecnie drukarstwo w całości jest zmienione przez komputery i nowoczesne maszyny. Warto zaznaczyć, że pierwsza drukarnia pod Warszawą powstała około 1756 roku, a w XVIII wieku także rozwijały się drukarnie w innych ośrodkach, na przykład Krakowie czy Gdańsku.

Rozwój druku i współczesny druk cyfrowy

Jeszcze pod koniec XX wieku wydawało się, że wszystkie rozwiązania drukarskie pójdą na marne, ponieważ druk może stać się niepotrzebny. Okazało się jednak, że cyfryzacja umożliwiła dalszy rozwój drukarń, a druk wcale nie stracił na popularności. Obecnie druk wykorzystuje się już nie tylko do wydawania książek i czasopism, lecz także do produkcji etykiet na opakowania, ulotek oraz materiałów reklamowych, banerów. Współcześnie najpopularniejszy jest druk cyfrowy, który charakteryzuje się tym, że wersja przeznaczona do druku może być dowolnie modyfikowana i edytowana, a dokumenty są dostarczane przy pomocy nośników cyfrowych i komputerowych. Zdecydowaną zaletą druku cyfrowego jest szybkość. Niemałe znaczenie ma także efektywność tego rozwiązania. Obecnie ważna jest też dbałość o środowisko naturalne i podejście ekologiczne. Z tego względu przedsiębiorstwa ekologiczne decydują się na wykorzystanie w drukarniach materiałów z recyklingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię