Historyczny turniej maszyn wodnych. Padły dwa rekordy!

1

PIASECZNO W sobotę w Piasecznie odbył się finał VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych. Do rywalizacji przystąpiło około 420 drużyn z całej Polski. Wcześniej odbyło się osiem eliminacji regionalnych, z których wyłoniono 52 najlepsze teamy


W Turnieju Maszyn Wodnych mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych o zacięciu technicznym. Ich zadanie polega na zbudowaniu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wody na energię mechaniczną. Maszyny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch kategoriach: „Moc” i „Wydajność”. W obydwu zadaniem maszyny jest podniesienie ciężarka o masie 5 kg na wysokość 2 m. W kategorii „Moc” liczy się czas w jakim maszyna wykona to zadanie, a w kategorii „Wydajność” – ilość zużytej do tej operacji wody. Turbiny testowane są na specjalnym, niezwykle dokładnym stanowisku pomiarowym.
W sobotę do Piaseczna przyjechały 52 najlepsze drużyny z całego kraju, po 13 z każdej z czterech kategorii. Pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w kategorii „Moc” zajęły Muchomorki z SP nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skierniewicach, których maszyna wykonała zadaną pracę w rewelacyjnym czasie 6,78 s.
– To wynik lepszy od dotychczasowego o prawie sekundę – cieszy się Michał Mierzwa, jeden z organizatorów turnieju. W kategorii „Wydajność” pierwsze miejsce zajęła ekipa Alpakaman z Gimnazjum nr 9 w Szczecinie, której maszyna do podniesienia ciężarka zużyła zaledwie 1,49 litra wody. To kolejny rekord turnieju, lepszy od poprzedniego o 0,2 l.
Wśród szkół ponadpodstawowych w kategorii „Moc” pierwsze miejsce zajął zespół Janek Drzewiarz z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu, zaś w „Wydajności” nie miał sobie równych zespół Turbo z Opola. Kiedyś w czołówce turnieju plasowały się także piaseczyńskie szkoły, jednak dziś konkurencja dawno im „odjechała”.
– Nasz konkurs stoi obecnie na niezwykle wysokim poziomie, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – podsumowuje wyniki rywalizacji Michał Mierzwa.

TW

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię