Hiszpańskie wino – dlaczego warto go spróbować?

0
Art. promocyjny

Hiszpania to nie tylko słońce, plaże, świetna kuchnia, piękna architektura i ludzie z wyjątkowym charakterem. Hiszpania to także ojczyzna wielu świetnych win – warto wiedzieć, na które trzeba zwrócić uwagę!

Popularność hiszpańskiego wina zaczęła się w starożytności

 

Wino z Półwyspu Iberyjskiego ma za sobą niezwykle długą historię. Jak wskazują badania, uprawę winorośli na tym terenie rozpoczęto nawet 5-6 tysięcy lat temu! Jego smakiem cieszyli się Fenicjanie i Kartagińczycy, jednak dopiero Rzymianie rozpropagowali je na terenach praktycznie całego Imperium.

 

Hiszpańskie wino nie zniknęło z kontynentu nawet w trakcie muzułmańskich podbojów południowej części Półwyspu. Co więcej, mimo iż Islam zakazuje wiernym spożywania alkoholu, niektórzy władcy utrzymywali winnice i czerpali korzyści z produkcji trunków. W trakcie rekonkwisty, Hiszpanie na nowo wznowili eksport wina w dużej skali, a największą popularność zyskało w Anglii, jednak dopiero okres wielkich odkryć geograficznych sprawił, że trunek ten zyskał drugą młodość i rozprzestrzenił się na całym świecie – wraz z hiszpańskimi odmianami winorośli.

 

Historia zatoczyła koło gdy plaga filoksery zmiotła z powierzchni ziemi większość europejskich upraw. Przez pewien czas, gdy katastrofę przeżywała Francja i Włochy, to właśnie hiszpańskie wino królowało na stołach, jednak wkrótce szkodnik zniszczył także uprawy na Półwyspie Iberyjskim. Na ratunek przyszły sadzonki roślin, które Hiszpanie wywieźli do Ameryki kilkaset lat wcześniej.

 

W XX wieku, w szczególności po zakończeniu frankistowskiej dyktatury, przemysł winiarski rozwija się i produkuje coraz więcej świetnych win, które podbijają serca fanów na całym świecie. Warto znać przynajmniej kilka z nich.

Hiszpańskie wino nie ogranicza się do jednego typu

 

Mówiąc o winie z Hiszpanii, nie sposób opisać go w jednolity sposób. Mieszkańcy tego kraju produkują wiele różnych rodzajów trunków, przy czym najpopularniejsze to:

 

  • Sherry, czyli wzmacniane przy użyciu brandy, hiszpańskie wino produkowane w Andaluzji, w okolicach miast Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda oraz El Puerto de Santa María. Wytwarzane jest głównie z odmiany palomino oraz czasami moscatel. Trunek ten może być bardzo wytrawny bądź ekstremalnie słodki, a zawartość alkoholu przekracza nierzadko 22%. Można powiedzieć, że wino to zwiedziło pół świata – podróżowało razem z Kolumbem i Magellanem na pokładach ich statków.

 

  • Rioja – pochodzące z północnej Hiszpanii (Nawarra, La Rioja, Kraj Basków) głównie czerwone (ale nie tylko) wino, produkowane głównie z odmiany tempranillo i garnacha tinta. To hiszpańskie wino charakteryzuje się w dużej mierze znaczącym czasem leżakowania w dębowych beczkach, co sprawia, że wyczuwalne są w nim charakterystyczne aromaty wanilii czy karmelu. Jest integralnym elementem hiszpańskiej kultury.

 

  • Priorat – katalońskie czerwone wino słynące z unikalnego terroir, oznaczone jako DOQ/DOCa, czyli symbolem zarezerwowanym dla win najwyższej jakości (obok wina Rioja). Wytwarzane jest głównie z odmiany garnacha tinta, choć dozwolone są szczepy takie, jak cabernet sauvignon, syrah czy merlot. Najwyższej jakości trunki leżakują 24 miesiące w beczce, a później 3 lata w butelce.

 

  • Cava – także pochodzące z Katalonii (choć wytwarzane także w innych regionach autonomicznych), hiszpańskie wino, zachwycające swoimi bąbelkami. Produkowane metodą analogiczną do francuskiego szampana, powstaje głównie z odmian Macabeo, Parellada oraz Xarel·lo. Występuje we wszystkich stopniach wytrawności, także jako wino różowe.

 

Dlaczego warto poznać hiszpańskie wino? 

 

Po wielu latach grania „w drugiej lidze”, wino z Półwyspu Iberyjskiego od kilku dekad staje się coraz bardziej popularne. Wynika to z coraz wyższych umiejętności hiszpańskich winiarzy, ze sprzyjającego klimatu oraz – co jest zasługą dwóch poprzednich czynników – coraz lepszej jakości. Nie bez znaczenia jest także cena – doskonała, musująca cava kosztuje ułamek ceny butelki szampana, a smakuje doskonale, przez co świetnie sprawdza się na przyjęciach wymagających odpowiedniej oprawy.

 

Hiszpańskie wino to słońce zamknięte w butelce. Warto spróbować tego trunku, który towarzyszył starożytnym cywilizacjom i największym odkrywcom w historii naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię