Hokejowe Piaseczno

0

PIASECZNO Klub Sportowy Strefa Lodu Piaseczno został powołany przez rodziców dzieci uprawiających hokej na lodzie. Od 17 listopada działa w formie stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej, a praca w nim opiera się na wolontariacie

Obecni właściciele klubu zaczęli swoją przygodę z hokejem jeszcze w 2014 roku, ale jedynym lodowiskiem na które wówczas trafili był warszawski Torwar. Po dwóch latach dojazdów przenieśli się na lodowisko w Piasecznie, gdzie – z większym bądź mniejszym sukcesem – były organizowane treningi.
Na początku dzieci było dużo, ale zajęcia odbywały się w nieregularnej formie – mówi Andrzej Janowski, prezes K.S Strefa Lodu Piaseczno. – Postanowiliśmy więc, że w formie wolontariatu powołamy stowarzyszenie działające dla dobra publicznego. Zależało nam na tym żeby to miało osobowość prawną – by wiadomo było kiedy będą treningi i żeby rozmawiano z nami poważnie jeżeli chodzi o przydzielenie lodowiska.

Hokejowe treningi dla najmłodszych

Jak się okazało, projekt mógł w tym roku liczyć na wsparcie ze strony gminy Piaseczno w ramach Małego Grantu – „Nauka jazdy na łyżwach z elementami hokeja” w wysokości ponad czterech tysięcy złotych.
Treningi odbywają się na miejscowym lodowisku cztery razy w tygodniu (środa 17:15-18:45, piątek 15:15-16:45, niedziela 9:00-10:30, niedziela 10:30 – 12:00 nabór) i prowadzi je dwóch trenerów do nauki jazdy na łyżwach i gry w hokeja.
Zajęcia podzieliliśmy na te dla dzieci, które umieją już jeździć i się w tym doskonalą oraz dla tych, które dopiero zaczynają naukę – wyjaśnia Andrzej Janowski. – Zapraszamy dzieci, które są w takim wieku, że są już w stanie stanąć na lodowisku. Przychodzą na nie już pięciolatkowie, ale wiadomo – tym starszym łatwiej się skupić na tym co pokazuje trener. Średnia wieku zawodników w naszym klubie to około 12 lat.
Na chwilę obecną w klubowych treningach uczestniczy około 20 osób. Póki co, wszyscy chętni znajdują swoje miejsce na lodowisku.

Wsparcie gminy umożliwia funkcjonowanie

Od dwóch lat rodzice jeżdżą z nieformalną drużyną hokejową z Piaseczna – między innymi do Lublina i do Białegostoku żeby wziąć udział w amatorskich turniejach. W tej chwili klub planuje skupić się jednak bardziej na procesie szkoleniowym – by było więcej treningów, dzięki którym będą możliwe lepsze wyniki sportowe.
To trochę deprecjonująco działa na dzieci, które na turniejach zawsze byli tym chłopcem do bicia – przyznaje prezes K.S Strefa Lodu Piaseczno. – Przy dotacjach z miasta, a później może i z ministerstwa (jeśli klub się dłużej utrzyma), stworzymy warunki szkoleniowe pozwalające godnie reprezentować gminę, która w nas wierzy.
Jeżeli chodzi o lodowisko na Stadionie Miejskim GOSiR-u, to władze klubu podkreślają, że najbardziej zależy im na tym żeby jego sezon był nieco dłuższy.
Cztery miesiące w roku to trochę krótko – przyznaje Andrzej Janowski. – Hokej jest sportem trudnym, ale ogólnorozwojowym i dającym dużo satysfakcji z uprawiania takiej dyscypliny. Chcielibyśmy również by lodowisko miało większe wymiary, ale nie narzekamy.
Jeżeli chodzi natomiast o sprawy finansowe, to wszystkie środki idą na bieżące potrzeby klubu. Członkowie K.S Strefa Lodu Piaseczno podkreślają przy tym, że nie czerpią ze swojej działalności żadnych korzyści materialnych.
Dzięki wsparciu gminy możemy w ogóle egzystować – podsumowuje Andrzej Janowski. – Z samych składek nie jesteśmy w stanie wszystkiego pokryć i bardzo liczymy na gminny grant także w styczniu. Zapraszamy również wszystkich chętnych do wspierania nas w tym przedsięwzięciu.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię