Hulajnogi „zaśmiecają” przestrzeń miejską

6

PIASECZNO Radna Hanna Krzyżewska poruszyła temat hulajnóg, które często zostawiane są na chodnikach czy ścieżkach rowerowych. Wcześniej na problem nieprawidłowego parkowania tych jednośladów zwracała uwagę radna Ewelina Wójcik. – Uregulowanie kwestii hulajnóg jest dość trudne, ale zajmujemy się tym tematem – zapewniła wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak


Radna Ewelina Wójcik jako pierwsza zwracała uwagę na pozostawiane w nieprzeznaczonych do tego miejscach hulajnogi, które utrudniają życie mieszkańcom. Poprosiła też burmistrza o podjęcie działań, które uporządkowałyby kwestię ich parkowania. W odpowiedzi na ostatnią interpelację radnej wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak zapewniła, że straż miejska informuje korzystające z hulajnóg osoby o zakazie pozostawiania ich na chodnikach, placach oraz w miejscach użyteczności publicznej. Kto nie stosuje się do przepisów, może otrzymać pouczenie lub mandat. Ale to nie wszystko. Gmina zapewnia, że przeprowadzi akcje edukacyjno-promocyjne informujące użytkowników hulajnóg o obowiązujących ich przepisach. Ponadto ma zapytać operatora hulajnóg o miejsca, w których najczęściej są one zostawiane. Na tej podstawie będzie można wyznaczyć specjalne strefy parkowania. Miejsca takie zostały jakiś czas temu stworzone m.in. w Gdyni.
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej problem hulajnóg poruszyła radna Hanna Krzyżewska. Podała ona konkretne przykłady na bezmyślne pozostawianie tych pojazdów, co stwarza zagrożenie dla pieszych i innych uczestników ruchu.
– Podejmujemy już w tej sprawie konkretne działania, jednak prosimy o cierpliwość – zapewniła Hanna Kułakowska-Michalak. Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreślił jednak, że wydzielenie specjalnych stref, w których będzie można zostawiać hulajnogi nie rozwiąże problemu.
– Dużo będzie zależało od podejścia użytkowników tych jednośladów – zaznaczył.
– Będziemy ich edukować. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądany efekt.

TW

6 KOMENTARZE

 1. „Uregulowanie kwestii hulajnóg jest dość trudne, ale zajmujemy się tym tematem – zapewniła wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak”
  ====================================
  Jak władza lokalna nie daje rady, to powinna Hellraisera posłać (a raczej posłać po Hellraisera) 🙂

  Uregulowanie tej kwestii jest proste jak konstrukcja cepa.

  Mamy w gminie zbrojne ramię gminnej władzy zwane Strażą Miejską. 25 funkcjonariuszy dysponujących takim sprzętem, jak np. auto Opel Combo Life („jest autem wszechstronnym, pojemnym, może przewozić zarówno osoby jak i sprzęt” – tak, toto zachwalano, jak niecałe 2 lata temu kupowano), jeszcze pojemniejszy i bardziej wypasiony Opel Vivaro, a nawet dron. Nie bardzo wiadomo, czym się ten oddział paramilitarny zajmuje, więc być może mógłby zająć się hulajnogami?

  Istnieje też gminna spółka o nazwie PUK Piaseczno Sp. z o.o., która „świadczy usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych” (tak na ich stronie).
  I ten cały PUK byłby nawet bardziej właściwy (jako jednostka wyspecjalizowana) do ostatecznego rozwiązania palącej kwestii hulajnóg, niż Straż Miejska.

  Powinien otóż jeździć sobie po mieście pojemny samochód PUK-u z załogą składającą się z kierowcy i ładowniczego, będącego jednocześnie obserwatorem. Po zaobserwowaniu walającej się gdzieś hulajnogi ładowniczy-obserwator wydawałby kierowcy komendę „stop!” albo „halt!” (w końcu jesteśmy Europejczykami), potem wysiadał z auta i wrzucał hulajnogę na pakę.

  Po zapełnieniu paki kierowca kierowałby się do najbliższego punktu skupu złomu i tam pozostawiał (za odpowiednią opłatą) zebrane na mieście hulajnogi.
  Sądząc po ilości hulajnóg, na takiej akcji PUK powinien nieźle zarobić. Oczywiście byłby to zarobek krótkotrwały, bo po jakimś tygodniu – dwóch problem hulajnóg znikłby jak kamfora 🙂

 2. Nareszcie ktoś się tym zajmie! Marnuje się czas na walkę z rowerzystami, a użytkownikom hulajnóg wszystko wolno: jeździć po chodnikach przekraczając dozwoloną prędkość, zostawiać je byle gdzie stwarzając zagrożenie dla pieszych, jeździć parami na jednej hulajnodze itd.

 3. Hulajnogi Paniom Radnym przeszkadzają, ale nielegalna sprzedaż papierosów w sklepie chemia niemiecka nikomu nie przeszkadza. Brak akcyzy, podatku Vat wszystko ok

 4. Trzeci świat… Jak się nie podoba, to zabiorą hulajnogi i tyle będzie…

  Wróćcie ludzie do jaskiń mieszkać…

  Radne zamiast narzekać pomyślałyby o wynegocjowaniu dla mieszkańców z PKM chociaż jakiś zniżek… Byłoby to lepsze niż te rowerowe złomy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię