Ich pasją jest improwizacja! Czekają nas niezwykłe spektakle

0

PIASECZNO W najbliższym czasie mieszkańcy Piaseczna i okolic będą mogli uczestniczyć w niezwykłych spektaklach improwizacji, które poprowadzi – związany z Centrum Kultury w Piasecznie – Teatr Akt VIII

Pomysł na powstanie grupy zrodził się przy okazji festiwalu YouthCulture, organizowanego przez Młodzieżową Radę Gminy Piaseczno. Aktorzy Teatru ŁUPS!, który przez wiele lat działał pod okiem Ewy Kłujszo w Centrum Kultury, postanowili – zamiast zagrania po raz kolejny tego samego spektaklu w ramach występu laureatów – zaprezentować coś zupełnie nietypowego.
Improwizacja nie była jednak dla nas czymś nowym – mówi Ziemowit Kłujszo, aktor Teatru Akt VIIIPrzez lata byliśmy uczeni jak zachować się na scenie podczas nieprzewidzianych sytuacji. Stąd wziął się pomysł żeby pobawić się z widownią. Okazało się, że dobrze nam się gra, to jest potrzebne i chcemy to dalej robić.
Na samym początku, w marcu 2016 roku, grupę tworzyło sześciu panów: Piotr Jurek, Bartłomiej Ziembicki, Damian Kuszewski, Ziemowit Kłujszo, Stanisław Małkowski i Kamil Skroński, do których dołączyły później dwie panie – Anita Szymańska i Maja Marzec. Wszyscy są związani z dawnym Teatrem ŁUPS!. Choć grupa jest stosunkowo młoda, to ma już na koncie liczne sukcesy: I nagrodę na Festiwalu Ludzi Aktywnych Kulturalnie w LO im. Cervantesa (2017), II nagrodę na XXI Zamkowych Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu (2016) oraz I miejsce na Sztubackim Awangardowym Festiwalu Artystycznym w LO im. Królowej Jadwigi w Warszawie w 2017. Doceniono również indywidualne umiejętności poszczególnych aktorów – Ziemowita Kłujszo i Piotra Jurka.
Teatr Akt VIII wystąpi w Domu Kultury w Piasecznie 23 października, 27 listopada i 18 grudnia. Na wszystkie spektakle, które rozpoczną się o godzinie 19, wstęp jest wolny. Czego mogą się spodziewać widzowie?
Przede wszystkim dobrej zabawy i tego, że… to oni będą rządzić na scenie – zachęca Ziemowit Kłujszo. – Tylko i wyłącznie od publiczności zależy bowiem to, co zobaczy.
Grupa ma, między innymi, przygotowane gry, w których widzowie są zapraszani na scenę. Istnieje pewien zarys tego w jakiej formie coś będzie się działo, ale aktorzy – podobnie jak publika – nie mają zielonego pojęcia jakie będą poruszane tematy. Wszystko to sprawia, że każdy kolejny spektakl jest jedyny w swoim rodzaju i Akt VIII za każdym razem ma coś innego do zaproponowania. Choć jedyną granicą improwizacji jest wyobraźnia, to jednak aktorzy starają się pewnych rzeczy unikać.
Chcemy być kulturalni i unikamy np. wulgaryzmów – mówi Ziemowit Kłujszo. – Nie chcemy żeby nasze spektakle były prostackie. Zazwyczaj też nie podejmujemy kontrowersyjnych tematów typy rzeźnia czy psychiatryk. Staramy się być raczej odskocznią od codzienności i grać przyjemnie dla widza.
Aktorzy Teatru Akt VIII zamierzają w przyszłości występować częściej
– także poza Piasecznem. Obecnie regularnie grają w Warszawie, a wkrótce jadą do Wyszkowa, gdzie poprowadzą warsztaty. Planują również jeździć na festiwale teatralne.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię