Ile testów wykonano w powiecie piaseczyńskim? Co wiemy o zmarłym w piaseczyńskim szpitalu?

6

POWIAT Dziś odbyło się pierwsze w historii wirtualne spotkanie powiatowej Komisji Zdrowia, Spraw Społecznych, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Zostało poświęcono sytuacji epidemicznej w powiecie piaseczyńskim

Radni już na początku spotkania potwierdzili, że nie posiadają informacji o liczbie testów na zakażenie COVID-19 przeprowadzanych w powiecie piaseczyńskim.
Takich informacji nie możemy uzyskać – przyznał przewodniczący komisji Krzysztof Kasprzycki i dodał, że do sanepidu w ogóle nie sposób się dodzwonić. Udało się radnej Grażynie Dąbek, ale informacji o liczbie przeprowadzonych testów jej nie udzielono.
Dostajemy tylko dane o osobach, które pozostają w kwarantannie i izolacji. Przekazujemy ich adresy do gmin – powiedziała Agnieszka Pindelska z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Wiemy, że 25 osób kwarantannę samowolnie opuściło. Będą za to odpowiadać z kodeksu wykroczeń.

Kłopotliwe testy. Gdzie są i ile się ich robi?

Komunikaty podawane przez sanepid są mocno pożądane, ale trudno wyciągać z nich jakiekolwiek wniosek bez informacji o liczbie wykonanych testów – podsumował Krzysztof Kasprzycki.
Radni zastanawiali się też nad tym czy samorząd mógłby zakupić testy? Okazuje się, że nawet jeśli byłoby to możliwe to pojawiłby się problem – kto i gdzie mógłby je przeprowadzać.
A co z testami zakupionymi przez Wietnamczyków? – dopytywał Krzysztof Kasprzycki.
Okazało się, że nikt nie wie by jakiekolwiek testy trafiły do naszego powiatu.
Być może na mocy jakiejś spec ustawy uznano, że muszą trafić tam gdzie są bardziej potrzebne – podzieliła się swoim domysłem Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Sylwia Wolny. – Trzeba by o to zapytać społeczność wietnamską.

Zgon pacjenta piaseczyńskiego szpitala

Jeden ze zgonów powiązanych z COVID-19 z odnotowano w piaseczyńskim szpitalu. Zmarł 80-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu Św. Anny.
Piaseczyński szpital teraz testuje wszystkich, których przejmuje – powiedziała Agnieszka Pindelska . – Wcześniej przyjmowano ludzi z innych powodów, a w trakcie leczenia okazywało się, że niektórzy są zakażeni.
Bezpośrednią przyczyną śmierci pacjenta, który trafił do piaseczyńskiego szpitala była choroba onkologiczna – poinformowała Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

„Nie” dla komercyjnych testów

Poruszono także tematykę testów robionych na terenie Ursynowa.
To jest komercyjna inicjatywa nie mająca nic wspólnego z samorządem – wyjaśniała radna Magdalena Mika-Kosior.Ursynów tylko odpłatnie udostępnił teren firmie, która te testy wykonuje.
Nie wyobrażam sobie by powiat czy gmina mogły proponować testy mieszkańcom na zasadach komercyjnych – powiedziała Ewa Lubianie. – To w ogóle nie wchodzi w grę. Jako samorząd nie mamy możliwości zakupów testów ani zorganizowania laboratorium – podkreśliła.

Dobra sytuacja w powiatowych placówkach

W naszych placówkach nie występuje żaden przypadek zachorowania – poinformowała Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie, Klaudia Wojnarowska odnosząc się do sytuacji w rodzinnych domach dziecka, domu pomocy społecznej, Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Podkreśliła bardzo wcześnie podjęte działania profilaktyczne w placówkach powiatowych, które ograniczyły do minimum możliwość zakażenia. – Na chwilę obecną sytuacja jest dobra, ale możemy znaleźć się w trudnej sytuacji gdy zdarzy się przypadek zachorowania – zaznaczyła dyrektor Wojnarowska.

Samorząd, szpital i wydatki

Nie mamy możliwości prawnych by jako powiat kupować sprzęt do szpitala – podkreśliła Ewa Lubianiec. – To placówka prywatna, z którą łączy nas umowa dzierżawy. Trwa akcja zbierania środków na zakup respiratora prowadzony przez dwie fundacje. Jako mieszkanka chciałabym, żeby ten szpital pod względem wyposażenia funkcjonował na lepszym poziomie.
Jeżeli Stocer zostanie przekształcony w szpital zakaźny to trafią tam i respiratory i niezbędny sprzęt – powiedziała Sylwia Wolny.
Marszałek województwa przeznaczył 250 mln zł na cele doposażenia szpitali i służby zdrowia w skali województwa.
Do tej pory kupiliśmy 35 tys. rękawiczek, 15 tys maseczek, 600 kombinezonów ochronnych, 300 litrów środków dezynfekujących – podsumowała Sylwia Wolny. – Zakupy, które zrealizowaliśmy opiewają na kwotę 87 tys. złotych, teraz dostałem fakturę na 33 tys. zł za maseczki chirurgiczne.
280 zł to koszt jednego ubrania ochronnego, zakupiliśmy 50 sztuk – dodała Agnieszka Pindelska.

Czy powiat powinen wspomóc piaseczyński szpital?

Czy możemy jako samorząd wspomóc szpital dotacją celową, np. przekazując środki finansowe dla fundacji na zakup respiratora? – dopytywał radny Rafał Jaszczak.
Albo czy powiat mógłby zakupić respirator i użyczyć go szpitalowi? – zastanawiał się przewodniczący komisji Krzysztof Kasprzycki.
Od kilku tygodni szukam rozwiązań – powiedziała Ewa Lubianiec. – Nie ma możliwości finansowo-prawnej byśmy kupili respirator i wydzierżawili go powiatowi. Umowa ze szpitalem jest tak sformułowana, że nie ma furtki by pomóc finansowo szpitalowi.
Umowę można zmienić – zauważyła radna rady miejskiej Magdalena Woźniak, która gościnnie brała udział w spotkaniu komisji.
Epidemia wyzwoliła temat. Szpital potrzebuje ogromnego doposażenia, mam żal do EMC (spółka będąca właścicielem piaseczyńskiego szpitala – przyp.red.), że nie informował wcześniej o niedoborze sprzętu – mówiła Ewa Lubianiec. – Trzeba sprawdzić czy jest możliwość by samorząd powiatowy udzielił dotacji celowej fundacji.
W moim odczuciu mamy podstawę do wypowiedzenia lub renegocjacji umowy z EMC, który nie spełnia roli szpitala powiatowego – oceniała radna Magdalena Mika-Kosior. – Oni skupiają się na własnym biznesie. Są tu nie po to by być szpitalem powiatowym, ale po to by zarabiać pieniądze – oceniła radna.

Adam Braciszewski

6 KOMENTARZE

  1. Sanepid tylko z nazwy bo tak naprawdę to ciemnota jest zatrudniona w tym sanepidzie szkoda tylko pieniędzy na ich pensje oni z jednym przypadkiem gruźlicy nie potrafili poradzić a dopiero co korona wirus !A szpital o przekręty i wyzysk pracowników !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię