Ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

0

Zakup własnego mieszkania lub budowa domu to przedsięwzięcia, które bardzo często bywają finansowane przy pomocy kredytu hipotecznego. Niestety rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja oraz zmiany w rekomendacjach KNF to czynniki utrudniające staranie się o kredyt. Ile trzeba aktualnie zarabiać, by mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?

 

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Uzyskanie kredytu hipotecznego wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, a także spełnienia innych kryteriów. Oto najważniejsze z nich:

  • Wysokość zarobków w gospodarstwie domowym – to kluczowa kwestia, ale ważne jest też ile osób liczy gospodarstwo domowe.
  • Forma zatrudnienia – choć respektowane są różne formy zatrudnienia, wciąż za najkorzystniejsze uznawane są umowy o pracę na czas nieokreślony.
  • Inne zobowiązania oraz przeciętne koszty utrzymania – warto pospłacać wszystkie karty kredytowe, zlikwidować ewentualne limity w koncie i pokryć inne zobowiązania, by nie wpływało to negatywnie na zdolność kredytową.
  • Zgromadzony wkład własny – im większy procentowo wkład uda się zgromadzić, tym lepiej, ale jego minimalny poziom to od 10 do 20% wartości kredytowanej nieruchomości (w zależności do banku).
  • Wiek kredytobiorcy – im jest się starszym, tym krótszy będzie ewentualny okres kredytowania, a więc i wyższa rata zobowiązania.

To kluczowe z czynników, które mają istotny wpływ na zdolność kredytową. Ważna jest również dotychczasowa historia kredytowa osoby, która chce zaciągnąć zobowiązanie – notoryczne spóźnianie się ze spłatami rat nie będzie mile widziane.

Jakie zarobki umożliwiają staranie się o kredyt hipoteczny?

Coraz trudniej uzyskać kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania – przekonują się o tym liczni kredytobiorcy. Jeszcze rok temu, gdy stopy procentowe były niższe, osoby te mogłyby otrzymać pozytywną decyzję z banku, a dziś bywają odprawiane z kwitkiem. Czy to oznacza, że kredyty hipoteczne są dostępne już tylko dla zamożniejszych? Niekoniecznie, choć wyższe zarobki zdecydowanie ułatwiają uzyskanie finansowania.

O tym, czy otrzyma się pozytywną decyzję kredytową nie decyduje wyłącznie wysokość zarobków, ale zdolność do spłacania rat zobowiązania – im będą wyższe, tym więcej trzeba zarabiać. Aktualne rekomendacje KNF brzmią bowiem tak: rata kredytu nie powinna przekraczać 40% zarobków u osób zarabiających niewiele i 50% w przypadku osób zamożniejszych. Rodzina o zarobkach rzędu 8 tysięcy złotych netto może obecnie liczyć na kredyt o wysokości około 330 tysięcy złotych, a przecież o kredyt wnioskują także rodziny dysponujące niższą kwotą na miesiąc.

Rozwiązaniem dla osób o niskiej zdolności kredytowej może być więc dłuższe odkładanie wkładu własnego, by możliwe było zaciągnięcie niższego zobowiązania kredytowego oraz rozejrzenie się za nieco tańszą nieruchomością – na przykład mieszkania na sprzedaż Piaseczno mogą być alternatywą dla zakupu lokum w samej Warszawie.

Zaostrzone reguły udzielania kredytów hipotecznych oraz zmieniające się warunki na rynkach finansowych to kwestie, które nie bez powodu martwią tych, którzy myśleli o własnym lokum. Alternatywą może być wynajem, ale ceny najmu również rosną, przez co jeszcze trudniej o równoczesne odkładanie środków na wkład własny do przyszłej inwestycji we własne mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię