Inflacja przybiera na sile – jak ochronić oszczędności?

1

Inflacja wciąż przyspiesza i już osiągnęła poziom blisko 5,5% w skali roku. Jest to powód do niepokoju dla wielu Polaków, a także powód do zastanowienia się nad ulokowaniem swoich kapitałów. Liderem na liście sposobów inwestowania wciąż pozostają nieruchomości – według inwestorów i analityków rynku, jest to jedna z najpewniejszych branż gospodarki, której nie jest w stanie zachwiać nawet poważny kryzys. 

 

We współpracy z ogólnopolskim portalem inwestycji mieszkaniowych Korter.com.pl opowiadamy, w jaki sposób inwestujemy w nieruchomości i jakie sektory rynku są aktualnie najkorzystniejsze. 

Nieruchomości pod wynajem hitem sprzedaży 2020-2021

Lokale inwestycyjne zaprojektowane na potrzeby wynajmu długo- i krótkoterminowego szybko podbiły rynek i znalazły swojego nabywcę. 

Obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów nieruchomości tego typu są domy wypoczynkowe. Przy okazji należy wspomnieć o tym, że w ciągu lat 2020-2021 odczuwalnie wzrósł popyt na budownictwo jednorodzinne oraz działki pod budowę ulokowane w kameralnych miejscowościach. Rozwinęła się też turystyka krajowa – na spędzenie urlopu w rekreacyjnych miejscowościach w granicach kraju zdecydowało się dużo więcej Polaków niż w czasach przed pandemią.

Domy letniskowe są niejako kwintesencją tych dwóch trendów – połączenie kameralnego charakteru zabudowy z przeznaczeniem wypoczynkowym zapewnia wysoki popyt. Tego typu nieruchomości przewidują głównie format wynajmu krótkoterminowego – na doby lub tygodnie, co mogłyby wydawać się kłopotliwe. Jednak firmy realizujące tego typu inwestycje zapewniają pełna obsługę nieruchomości oraz przewidują pobyt właścicielski: oznacza to, że w wybranym przez nas okresie możemy korzystać z nieruchomości sami, a resztę czasu jej wynajmem opiekuje się profesjonalny operator. To sprowadza udział inwestora w procesie gospodarowania nieruchomością jedynie do czerpania zysku.

Model pracy zdalnej lub hybrydowej staje się coraz bardziej popularny, i analitycy twierdzą, że w wielu przypadkach tak już zostanie nawet po pandemii, gdyż eliminuje koszty zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców i podnosi ogólny komfort życia i pracy. W takim przypadku domki letniskowe stają się jednym z najlepszych rozwiązań.

Eko trendy, agroturystyka i relaks

Domki wypoczynkowe w obrębie docelowych inwestycji z reguły wyróżniają się swoją ekologicznością – zarówno z punktu widzenia wykonania oraz zastosowanych materiałów, jak i pod względem ich lokalizacji. Znajdują się zazwyczaj w oddalonych od miasta zakątkach otulonych naturalną zielenią, w zależności od położenia na mapie Polski – mogą też oferować dostęp do morza lub jeziora. 

Jedno jest pewne – inwestycje domków letniskowych są bliższe koncepcjom agroturystyki, niż tradycyjnemu modelowi wczasowego leżakowania na plaży. Swoją drogą, agroturystyka jest jedną z najprężniej rozwijających się branż turystycznych w Polsce.

Inwestor w domki letniskowe nie tylko bezpiecznie lokuje pieniądze, ale też zastrzega sobie prawo do relaksu – okres pobytu właścicielskiego nawet może przewyższać łączny okres dostępności lokalu dla wynajmujących.

1 KOMENTARZ

  1. Drogi redaktorze BZ

    Rynek nieruchomości w Polsce to pęczniejąca bańka spekulacyjna. W którymś momencie ta bańka pęknie z hukiem i nastąpi kryzys (nie tylko na rynku nieruchomości zresztą, bo u podłoża wielu wielkich kryzysów gospodarczych było właśnie tąpnięcie na rynku nieruchomości).

    Nie wiem więc, czy namawianie dzisiaj ludzi do inwestycji na rynku nieruchomości nie jest czasem trochę – ehm… – nieodpowiedzialne. A jak pan sądzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię