Inspektorzy WIOŚ skontrolowali nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów

0

PRAŻMÓW Niespełna dwa miesiące temu pisaliśmy o nielegalnym składowisku niebezpiecznych odpadów, znajdującym się w Nowym Prażmowie. Niedawno miejsce to wizytowali inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska


Przypomnijmy. Cała sprawa sięga kilku lat wstecz. Pierwszy raz o składowisku nielegalnych odpadów w gminie Prażmów pisaliśmy w maju 2020 roku. Od tamtego czasu niewiele się jednak zmieniło. Dwa tysiące gigantycznych beczek nadal znajdują się na posesji i nie ma chętnego, który miałby zabrać je i zutylizować. Wójt Jan Dąbek podkreśla, że od lat walczy o zabranie beczek. Wyjaśnia jednak, że gmina nie jest w stanie zutylizować ich zawartości na swój koszt (chodzi o miliony złotych), dlatego potrzebne są decyzje, które zapadną na szczeblu krajowym.
Tydzień temu na miejsce składowania chemikaliów wybrali się inspektorzy WIOŚ. Zapytaliśmy, co tam robili.
Celem przeprowadzonych 19 września czynności przy ul. Akacjowej 18 w Nowym Prażmowie była kontynuacja monitorowania miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych – wyjaśnia Artur Brandysiewicz z WIOŚ. – Przeprowadzone czynności wykazały, że odpady nielegalnie magazynowane w pomieszczeniu magazynowym oraz na placu przed nim w dalszym ciągu nie zostały usunięte. Na terenie nieruchomości był wyczuwalny zapach substancji chemicznych – dodaje.
Podczas oględzin WIOŚ wytypował miejsca poboru próbek do badań laboratoryjnych, które na zlecenie WIOŚ zostaną wykonane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Do badań pobrano próbki gleby, ziemi i wody aby sprawdzić, czy nastąpiło zanieczyszczenie środowiska.

TW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię