Integracyjne Narodowe Czytanie

0

GÓRA KALWARIA W ostatnią sobotę w Ogrodzie Miejskim przy ulicy Ks. Sajny 4 w Górze Kalwarii odbyło się XII Narodowe Czytanie pod wierzbami. Tegoroczone wydarzenie, nad którym patronat medialny objął Kurier Południowy, poświęcone było wspólnemu czytaniu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej


W klimatycznym cieniu wierzb i przy odpowiednio udekorowanym podeście wysłuchać można było najpierw fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w interpretacji lektorów. Kilka wybranych, opowiadających historię grobu Jana i Cecylii, a więc protoplastów rodu Bohatyrowiczów, przedstawiły panie: skrzypaczka Krystyna Steczkowska, Iwona Dmochowska i Beata Polaczyńska z kalwaryjskiego Teatru Albocoś, terapeutki Katarzyna Szymańska i Magdalena Zygart oraz uczestniczki miejscowego Warsztatu Terapii Zajęciowej – Magdalena Balak i Agnieszka Grochowska. W drugiej części wystąpił z kolei duet Ojciec i Syn, który – razem z czynnym udziałem śpiewającej i żywo klaskającej publiczności – wykonał, między innymi, piosenki „Będziesz moją panią” z repertuaru Marka Grechuty i „Pamiętajcie o ogrodach” – wspólne dzieło Jonasza Kofty i Jana Pietrzaka.
Wszyscy uczestnicy Integracyjnego Narodowego Czytania otrzymali również pięknie wydaną publikację z cytatami z „Nad Niemnem” i fotografiami przedstawiającymi uczestników WTZ autorstwa Roberta Parasolika. Wydarzeniu na terenie Ogrodu Miejskiego towarzyszyła ponadto okolicznościowa wystawa fotograficzna inspirowaną lekturą powieści Elizy Orzeszkowej, którą można wciąż jeszcze podziwiać w bibliotece w Górze Kalwarii (ul. Sajny 1) oraz Ogrodzie Miejskim i Galerii WTZ (ul. Sajny 4).
Tak bogaty program artystyczny możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego na zadanie „Integracyjne Narodowe Czytanie” w ramach programu dotacyjnego „Promocja Czytelnictwa” – mówi Katarzyna Sioćko z Gminnej Biblioteki Publicznej w Górze Kalwarii. – Dziękujemy naszej publiczności za tak liczne przybycie i wspólne uczestniczenie w naszym kalwaryjskim święcie literatury i integracji.
A już w przyszłym roku Narodowe Czytanie poświęcone będzie „Kordianowi” – słynnemu dramatowi romantycznemu Juliusza Słowackiego.

Tyl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię