Inwestycja w panele słoneczne

2

PIASECZNO Na dachu Centrum Edukacyjno-Multimedialnego gmina planuje zwiększyć ilość paneli fotowoltaicznych, uzyskując przy tym 60% oszczędności na energii elektrycznej.

Gmina Piaseczno kieruje się ekologicznym podejściem w wielu obszarach, dba też o szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne.

W przypadku dużego kompleksu, jakim jest budynek Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, działającego również w weekendy, zużycie prądu jest spore – ok. 300 tys. kWh rocznie. Dużo jest też miejsca na dachu, gdzie przewidziano miejsce pod taką instalację.

– Chcemy je wykorzystać i dostawić kolejne sztuki paneli, obok tych, które działają w CEM od jego otwarcia. Spodziewamy się, że ceny energii będą dalej rosły, więc inwestycja w odnawialne źródła energii, dzięki której uzyskać możemy ok. 60% oszczędność, jest ekonomicznie uzasadniona i zarazem proklimatyczna – mówi burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz.

CZYTAJ TAKŻE:  Planowane wyłączenia prądu

Na dachu CEMu dostępne jest ok. ok. 1200 m kw. wolnej powierzchni, na której możliwe jest zamontowanie ok. 550 szt. paneli. Po zamontowaniu dodatkowych paneli, docelowo będzie można wyprodukować rocznie 217 MWh energii elektrycznej i przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 18 ton w roku. Taka ilość pokryje w 60% zapotrzebowanie na energię elektryczną dla całego obiektu. Dzięki temu nastąpi znaczne zmniejszenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną i uzyskanie oszczędności ponad 180 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd.

Planowany koszt inwestycji opiewać ma na kwotę ok. 1,5 mln zł, a zakładany okres zwrotu kosztów wyniesie 8-9 lat. Efektem dodanym jest oczywiście wkład w ochronę środowiska.

CZYTAJ TAKŻE:  Planowane wyłączenia prądu

 

Biuro Promocji i Kultury 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię