Irańska kultura zagościła w Piasecznie

0

PIASECZNO W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym odbyło się spotkanie z kulturą Iranu. Gościem specjalnym był Abdullah Abadi – poeta, pieśniarz i ostatni z kontynuatorów tradycji muzycznej Chorasanu


Przed koncertem, współorganizowanym we współpracy z Ambasadą Islamskiej Republiki Iranu, odbyła się krótka prelekcja i projekcja filmu o dutarze – tradycyjnej lutni występującej na terenie Iranu i całej Azji Środkowej. Na miejscu, bezpośrednio od samego mistrza, można się było dowiedzieć, że instrument ten posiada dwie struny, charakteryzuje się gruszkowatym kształtem pudła rezonansowego i długą szyjką oraz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Koncert „Głos Chorasanu” Abdullaha Abadi spotkał się z dużym zainteresowaniem piasecznian. Była to szczególna okazja by posłuchać muzyki, która jest charakterystyczna dla krainy historycznej w Azji Środkowej. Artysta, bardzo ciepło przyjęty przez miejscową widownię, podkreślił, że czuje się w Piasecznie jak w domu. Na zakończenie, za pośrednictwem tłumaczki, była też możliwość zadania mu kilku pytań.
– Tradycja Chorosanu istnieje od tysiąca lat i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – mówił Abdullah Abadi. – Gram na dutarze dla dużych zbiorowisk ludzi, w tym również na weselach. Ta muzyka nie towarzyszy jednak tańcom weselnym – to jest po prostu śpiew i poezja, która może towarzyszyć innym mistycznym przeżyciom.

Grzegorz Tylec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię