Klosz lampy stojącej wpływa na sposób rozprowadzania światła po wnętrzu oraz na barwę i intensywność blasku. Od niego w dużej mierze zależy, czy dana lampa stojąca nadaje się do czytania, czy raczej do budowania relaksującej atmosfery. Masz konkretne oczekiwania wobec funkcjonalności lampy? Przyjrzyj się jej kloszowi!

 

Klosz lampy stojącej wpływa na rozproszenie i barwę światła

Od budowy i materiału klosza zależy, w jaki sposób lampa stojąca będzie rozpraszała blask po pomieszczeniu. Najsilniejsze rozproszenie światła zapewniają klosze wykonane z transparentnego szkła lub z przejrzystego tworzywa sztucznego. Blask może swobodnie przenikać na zewnątrz i równomiernie rozchodzić się po różnych zakamarkach pomieszczenia. Podobny efekt gwarantują minimalistyczne lampy stojące pozbawione kloszy, w których żarówki są odsłonięte. Wybierz taką lampę stojącą, jeśli chcesz skutecznie rozprawić się z mrokiem, ponieważ dostarczy Ci dużą ilość światła.
Natomiast do budowania odprężającej lub romantycznej atmosfery zdecydowanie lepiej sprawdzi się oświetlenie stojące, w którym żarówka otoczona jest przez materiałowy lub bambusowy abażur albo przykrywa ją kopuła w miedzianym kolorze. Taki klosz ogranicza przenikanie światła na zewnątrz i dodatkowo wprowadza subtelne zmiany w zabarwieniu (blask wydaje się cieplejszy). W podobny sposób na barwę generowanego światła działają klosze wykonane z kolorowego szkła.

Lampa z miedzianym abażurem w kształcie kopuły wypełnia wnętrze ciepłym, nastrojowym blaskiem – designerska lampa stojąca ze zdjęcia pochodzi z oferty agatameble.pl

Klosz lampy stojącej wpływa na kierunek padania światła

Od budowy i materiału klosza zależy również to, czy światło pada w konkretnym kierunku, a jeśli tak, to w jakim. Na przykład lampa stojąca do czytania standardowo rzuca blask ku dołowi, emitując bardziej skupioną wiązkę. Nie rozprasza światła po pomieszczeniu, jak klasyczna lampa stojąca do salonu. Natomiast modele z kloszami skierowanymi ku górze świetnie nadają się do podświetlania dekoracji ściennych, maskowania niedoskonałości ścian i optycznego podwyższania wnętrz.
Jeśli zależy Ci na elastycznym zarządzaniu kierunkiem padania światła, wybierz lampę stojącą regulowaną, np. z ruchomym kloszem. Będziesz mógł ustawić go w taki sposób, by doświetlić strony książki lub rozjaśnić dany obszar pomieszczenia. To niezwykle praktyczne i wszechstronne rozwiązanie.

Klosz decyduje o designie lampy stojącej

Klosz jest, co do zasady, najbardziej rzucającym się w oczy elementem lampy stojącej. Ma kluczowy wpływ na estetykę produktu, a tym samym na jego zakwalifikowanie do lamp w określonym stylu. W nowoczesnych aranżacjach doskonale prezentują się lampy stojące loftowe i minimalistyczne, z kloszami metalowymi lub szklanymi albo zupełnie pozbawione abażurów. Idealnie odnajdą się w nich również nowatorskie projekty ze zintegrowanym oświetleniem LED. W przypadku klasycznych i skandynawskich wnętrz warto sięgnąć po bardziej wyrafinowane lampy stojące. Sprawdzą się w nich m.in. drewniane trójnogi z tradycyjnymi materiałowymi abażurami. Połączenie naturalnego drewna i subtelnie rozproszonego światła cudownie działa na atmosferę i dodaje aranżacji szlachetności.

Lampa stojąca na drewnianym trójnogu z białym, materiałowym abażurem będzie pasować zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych aranżacji

Podsumowanie

Od klosza w dużej mierze zależy rola lampy stojącej we wnętrzu. Model z kloszem swobodnie przepuszczającym światło świetnie poradzi sobie z rozgonieniem mroku. Z kolei lampa stojąca z materiałowym, bambusowym czy rattanowym abażurem zbuduje w pomieszczeniu przyjemny, ciepły klimat. Natomiast do czytania i wykonywania precyzyjnych czynności lepiej wybrać lampę stojącą z zabudowanym, ruchomym kloszem, która pozwoli skierować światło na wybrany punkt lub obszar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię