Jak legalnie wędkować w Polsce i co kupić na start?

1

Jest taki moment, gdy zainteresowanie daną aktywnością przeradza się w chęć skorzystania z niej, czyli zamiast czytania, przeglądanie teorii, chcemy spróbować ją w praktyce. Wędkarstwo jest aktywnością, która nie wymaga wielkich wyrzeczeń, ani sporych nakładów pieniężnych na start. Jak zacząć wędkować, by się nie zrazić?

 

W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób, które wędkują. Szacuje się, że jest to już 1,5 mln obywateli naszego kraju, czyli 4% naszej populacji. Czyni to wędkarstwo jedną z najpopularniejszych aktywności. Wiele osób wędkuje, ale też wiele porzuciło to hobby, przez początkowe trudności lub niezrozumienie pewnych kwestii. Dlatego warto odpowiednio postawić pierwsze wędkarskie kroki.

Uprawnienia wędkarskie w Polsce

W pierwszej kolejności koniecznie musimy się zaznajomić, jak wygląda kwestia uprawnień wędkarskich. Każda woda ma swojego właściciela i chcąc w niej łowić, musimy uzyskać jego zgodę, co z zasady wiąże się z uiszczeniem opłaty. Z zasady właścicieli można podzielić na Gospodarstwo Rybackie (obejmuje prawie całe Mazury), Polski Związek Wędkarski oraz łowiska prywatne.

Polski Związek Wędkarski

PZW jest największym dzierżawcą wód polskich, został podzielony na okręgi, których władze narzucają miejscowe przepisy i zasady korzystania z ich łowisk. By z nich skorzystać, konieczne jest zdobycie karty wędkarskiej oraz wykupienia pozwolenia na wędkowanie. Warto wspomnieć, że od 2023 roku mają zostać wprowadzone zmiany, które powinny znieść obowiązek posiadania karty wędkarskiej.

Łowiska komercyjne

Łowiska prywatne są to najczęściej stawy zarządzenie przez prywatnych właścicieli. Do skorzystania z nich najczęściej wymagane jest uiszczenie opłaty, w przypadku tych lepiej wyposażonych i zarybionych koszt wynosi około 60 złotych. Jednocześnie często można złowić naprawdę sporej wielkości ryby, prywatni właściciele dbają o to, by w ich stawach pływały okazy olimpijskie. Nietrudno się temu dziwić, łowisko musi na siebie zarobić oraz mieć odpowiednią opinię. Dodatkowo przy nich można znaleźć bogatą infrastrukturę turystyczną, która zapewnia atrakcje rodzinom wędkarzy.

Karta wędkarska

Zdobycie karty wędkarskiej nie jest trudne i najczęściej staje się formalnością. Egzamin może odbywać się w dwóch formach. W pisemnej musimy zdobyć minimum 60% punktów, a w ustnej konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii komisji egzaminacyjnej. Konieczne jest jednak zaznajomienie się z gatunkami ryb oraz przepisami amatorskiego połowu ryb.

Sprzęt wędkarski

Zakup sprzętu to kamień milowy dla początkującego wędkarza i często może wydawać się trudny. Podstawą przy wyborze sprzętu i akcesoriów wędkarskich powinno być dostosowanie go de techniki połowów, a także wybranie uniwersalnej wędki, która pozwoli przyjemnie wędkować nowymi metodami. W sprzęt może nas zaopatrzyć sklep wędkarski Piaseczno, ceny zestawów zaczynają się już od ponad 100 złotych.

By dobrze wędkować, konieczne jest stałe rozwijanie swoich umiejętności, sprzęt pomaga, ale niezbędne jest zdobywanie nowej wiedzy, dlatego warto prowadzić dziennik połowów, który będzie podsumowywać nasze sukcesy i błędy.

1 KOMENTARZ

  1. Najważniejsze jest to, aby stosować się do zasad narzuconych przez PZW. Niezbędne jest rownież posiadanie karty wędkarskiej. Niektórzy się dziwią, że wysokość składek wzrasta – tylko czy powinniśmy się temu dziwić, skoro wszyscy zmagamy się z inflacją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię