Jak najlepiej zainwestować w srebro? Porównanie instrumentów

0

Ostatnia hossa na rynku srebra miała miejsce pod koniec lat 70. XX wieku. Od tamtej pory ten metal znalazł się w portfelach wielu inwestorów, którzy liczą na powtórkę z przeszłości. Jest to atrakcyjna inwestycja z wielu powodów. Dawno temu srebro było obecne w systemach monetarnych i cieszyło się dużą popularnością. Obecnie zajmuje miejsce jako element biżuterii, metal lokacyjny oraz materiał do produkcji przemysłowej.

 

Na atrakcyjność srebra wpływa przede wszystkim kilka zasadniczych faktów:

  • metal posiada dużą użyteczność – ma ponad 10 tysięcy zastosowań w przemyśle – głównie w elektronice i medycynie,
  • jako metal szlachetny dobrze chroni kapitał inwestora przed inflacją – sprawdza się zwłaszcza w okresach realnych negatywnych stóp procentowych,
  • jest to stosunkowo tanie aktywo – srebrna moneta bulionowa jest w zasięgu finansowym przeciętnego obywatela, który chce chronić oszczędności.

Poza tym rynek srebra jest uznawany za bardzo płytki. Nawet niewielkie przypływy kapitału mogą bardzo wpłynąć na zmianę wyceny. Można było zaobserwować taką sytuację w przypadku działalności anonimowych inwestorów spod znaku r/WallStreetBets. Metal urósł wtedy o ponad 10% w ciągu jednego dnia.

Różne formy inwestowania w metale szlachetne

Ze względu na różne preferencje wyróżnia się kilka głównych sposobów inwestowania w srebro:

  • fizycznie – ta forma lokowania kapitału umożliwia bezpieczne przechowywanie oszczędności poza
  • systemem bankowym, który jest niepewny w obliczu bankructwa.
  • poprzez ETF-y – odwzorowują rynek srebra i często posiadają zabezpieczenie w postaci fizycznego metalu.
  • kupując akcje spółek wydobywających srebro – zmienność tych akcji jest dużo większa niż dla samego srebra.
  • poprzez srebrne certyfikaty – jest to tzw. papierowe srebro. Nie posiada pokrycia w fizycznym metalu.

Ze względu na bezpieczeństwo przechowywania, uciążliwość płacenia 23 % VAT-u i występowanie defektów na fizycznym metalu wiele osób obawia się kupować monety i sztabki. Dla tych inwestorów znacznie lepszym wyborem będą nisko kosztowe ETF-y.

Gdzie można znaleźć ETF-y na srebro?

Zarówno akcje spółek wydobywczych, jak i ETF-y odwzorowujące rynek srebra można dostać na platformach brokerskich. Umożliwiają one inwestorom nieograniczony dostęp do najlepszych parkietów na świecie. Jeśli chcesz kupić ETF srebro, to skorzystaj z tej oferty. Jest to renomowany pośrednik finansowy o dobrej reputacji i olbrzymich możliwościach na rynku.

Relacja srebra do złota

Kolejnym argumentem do inwestowania w srebro jest jego stosunek do ceny złota. Historycznie ta relacja cenowa kształtowała się na poziomie około 1:15 z przewagą królewskiego metalu. Obecnie jest to niespełna 1:80. Wielu inwestorów liczy, że ten stosunek zmieni się w przyszłości na korzyść srebra. Jeśli tak się stanie, to może się ono okazać lepszą inwestycją niż żółty metal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię