Jak odzyskać 7 mln zł?

4

KONSTANCIN-JEZIORNA W środę burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował radnych i mieszkańców jak wygląda sytuacja z utraconymi bądź nadpłaconymi przez gminę środkami. W sumie chodzi o ponad 7 mln zł


– Nie unikam tego tematu – zadeklarował na wstępie burmistrz Konstancina-Jeziorny. Kazimierz Jańczuk zaczął od przekazania najświeższych informacji w sprawie ubiegłorocznego oszustwa, w wyniku którego gmina straciła 5 mln zł (pieniądze miały trafić na lokatę bankową, ale w wyniku szeregu zaniedbań trafiły do kieszeni przestępców). Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi.
– Śledztwo toczy się intensywnie – zapewnił burmistrz. – Niedawno policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi przesłuchali panią skarbnik, bo na jej telefon służbowy trafiały różnego rodzaju sms-y…
W związku z tą sprawą dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Kilku innym prokuratura regionalna postawiła zarzuty. Cała sprawa jest podobno rozwojowa.
– Wierzę, że jej zakończenie będzie dla nas pozytywne – stwierdził burmistrz. Jednocześnie gmina wynajęła kancelarię prawną, która złożyła do sądu pozew przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w Piasecznie i bankowi Credit Agricole. Gmina stoi na stanowisku, że obydwa banki nie przypilnowały należycie publicznych pieniędzy (5 mln zł). Sprawa ma toczyć się przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
Kolejna poruszana przez burmistrza kwestia dotyczyła nadpłaconej dotacji dla prywatnej szkoły.
– Skierowałem do szkoły kontrolę, która jeszcze się nie zakończyła – wyjaśniał burmistrz.
– Wyszedłem z propozycją rozdzielenia nadpłaconej kwoty na najbliższe lata. Zarówno organ dotujący, jak i dotowany ponoszą odpowiedzialność z tytułu nadpłaconej dotacji. Dlatego zostanie wydana decyzja administracyjna dotycząca zwrotu tych pieniędzy. Szkoła będzie musiała oddać gminie te środki.

TW

4 KOMENTARZE

  1. To może gmina zajmie się oszukanymi ludźmi w podobny sposób i wynajmie im kancelarie. Czym różni się głupota urzędnika skarbnika od niewiedzy starszego człowieka? Im też należy się zwrot z banku?

  2. Oj tam, oj tam tych pieniędzy było za dużo, nic się nie stało bilans jest na zero. A ławek na Konstancinie jak nie było tak nie ma.

  3. „Jak odzyskać 7 mln zł? (…) gmina wynajęła kancelarię prawną, która złożyła do sądu pozew przeciwko Bankowi Spółdzielczemu w Piasecznie i bankowi Credit Agricole”
    ===================================
    Wynajęcie kancelarii prawnej oznacza, że niebawem straty gminy wydatnie się powiększą.

    Na stronie widzę, że Gmina K-J ma swoje pięcioosobowe Biuro Prawne. Zakładam, że pracownicy tego biura mają dość „wypasione” pensje (inaczej nie pracowaliby w urzędzie), a do ich zadań należy (http://bip.konstancinjeziorna.pl/artykul/93/2429/biuro-prawne) m.in. „wykonywanie zastępstwa procesowego”, więc z pewną taką nieśmiałością pozwolę sobie zapytać: po jaką cholerę gmina wynajmuje (za sporą kasę) kancelarię prawną, skoro ma własne biuro prawne, które powinno zająć się tą sprawą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię