Jak radzić sobie z depresją?

1

PIASECZNO Z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją Gmina Piaseczno oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie zorganizowały ciekawe spotkanie poświęcone „chorobie duszy” i zaburzeniom, które w ciągu całego życia dotykają 5–17 proc. osób w ogólnej populacji

Spotkanie w Przystani pod Klonami – Centrum Aktywności Seniora otworzyła Wioletta Urban, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Na miejscu nie zabrakło również władz gminy na czele z burmistrzem Piaseczna Danielem Putkiewiczem i wiceburmistrz Hanną Kułakowską-Michalak.

– Zapraszam na rozmowę ze mną, oferuję śmiechoterapię – zażartowała pani wiceburmistrz. – Opowiadam różne śmieszne historie, można się ze mną nieźle pośmiać. Także jak macie państwo ochotę ze mną porozmawiać, to ja oferuję takie właśnie atrakcje.
Następnie głos zabrała specjalista psycholog Monika Wróbel-Harmas, która rozpoczęła od wyjaśnienia tego czym w ogóle jest depresja i jak rozróżnić ją od klasycznego spadku nastroju, który – od czasu do czasu – przydarza się nam wszystkim.

– To nie musi być tak, że jak depresja raz się do nas przypnie, to już zostanie z nami na zawsze – wyjaśniała psycholog. – Wiele osób w przeciągu swojego życia doświadcza epizodów depresyjnych związanych z jakimś zdarzeniem życiowym.
Prelegentka podkreśliła, że choć statystycznie na depresję (diagnozowaną najczęściej w wieku 20-40 lat) dwa razy częściej chorują kobiety, to jednak mężczyźni – z różnych powodów społecznych – rzadziej się z tą chorobą ujawniają, więc najpewniej są to dane mocno niedoszacowane.

– Choroba ta może nawracać i być przewlekła, ale najważniejsze jest to, że można ją leczyć za pomocą farmakoterapii i psychoterapii – mówiła Monik Wróbel-Harmas. – Najlepsze efekty są wtedy gdy te metody są ze sobą połączone.
Po solidnej dawce teorii przyszła pora na zajęcia praktyczne. Wszyscy chętni, pod okiem doświadczonych instruktorów mogli na własnej skórze spróbować ćwiczeń relaksacyjnych i rozciągających, aromaterapii, muzykoterapii oraz kolażu intuicyjnego.

– Chciałabym podkreślić, że wiele naszych wydarzeń w Centrum Aktywności Seniora skierowanych jest do wszystkich grupy wiekowych – podsumowała Marzena Zalewska, Z-ca Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – To nie jest tak, że robimy tu imprezy tylko dla seniorów, czego najlepszym przykładem było właśnie otwarte spotkanie poświęcone depresji.

Grzegorz Tylec

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź komentarz !
Podaj swoje Imię